Dzbanki filtrujące – wszystko, co trzeba wiedzieć!

Dzbanki filtrujące

Od kilku dobrych lat dzbanki filtrujące podbijają rynek i znajdują zastosowanie w prawie każdym domu. Ich działanie polega na oczyszczaniu wody kranowej z niepożądanych substancji, które wpływają negatywnie na jej smak, zapach, a nawet wygląd. Kupując filtr dla siebie, warto jednak nie wybierać w ciemno, a zapoznać się z parametrami dostępnych modeli i dopasować dzbanek do swoich potrzeb.

 

Zastosowanie dzbanków filtrujących

Według zaleceń producentów, dzbanki filtrujące powinny być używane wyłącznie do polepszania jakości wody wodociągowej – jeśli woda jest zbyt zanieczyszczona, wkład z filtrem nie będzie w stanie poradzić sobie z uzdatnieniem jej do spożycia. Większość dzbanków posiada za to możliwości zniwelowania nadmiernej twardości wody, usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych w postaci cząstek uszczelnień czy rdzy, zanieczyszczeń organicznych i pestycydów, a także ołowiu oraz związków chloru.

 

Jak często wymieniać filtr?

Żywotność filtrów do wody jest ściśle ograniczona. Wobec tego, by zachować prawidłowe działanie dzbanka, wkłady filtracyjne muszą być regularnie wymieniane. Na większości najpopularniejszych modeli znajduje się mechaniczny lub elektroniczny licznik tak, by konsument nie miał wątpliwości co do momentu konieczności zastąpienia zużytego elementu. Gdy takiej informacji nie podano, optymalnym i bezpiecznym czasem na wymianę będzie miesiąc.

 

Rodzaje wkładów filtrujących

Filtry, które stosuje się w dzbankach dzielą się na cztery główne typy – to od nich zależy, jakie zanieczyszczenia zostaną usunięte z wody. Pierwszym i najpopularniejszym z nich jest wkład filtracyjny standardowy. Składa się on głównie z cząsteczek węgla aktywnego, które świetnie radzą sobie z usuwaniem pozostałości zanieczyszczeń mechanicznych, a także poprawiają parametry, takie jak smak, zapach i wygląd wody. W przypadku wody o nadmiernej twardości zalecane jest wykorzystanie filtra o większej zawartości żywicy jonowymiennej, redukującej zawartość soli wapnia i magnezu, czyli związków odpowiedzialnych za powstawanie kamienia. Częstym wyborem okazują się być również wkłady alkalizujące, które podnoszą pH wody powyżej 7.5, tworząc odczyn zasadowy. Ostatnim typem są filtry wzbogacające wodę w jony magnezu, dzięki czemu jest zdrowsza i smakuje lepiej. Ten rodzaj stanowi najbliższy odpowiednik wody butelkowanej.

 

Zalety dzbanków z filtrem

Dzbanek filtrujący to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób, które regularnie kupują wodę butelkowaną. Decydującym aspektem wydaje się być cena – koszt litra tej sklepowej wynosi średnio około 2zł, a filtrowanej poniżej jednego grosza. W dłuższej perspektywie jest to oszczędność rzędu nawet 1500zł rocznie. Ponadto, zastąpienie butelki dzbankiem z filtrem do wody jest ekologicznym rozwiązaniem. W czasach zbliżającego się kryzysu klimatycznego warto zadbać o dobro planety i zredukować ilość plastikowych śmieci. Jest to więc wygodny, łatwy w użytkowaniu, ekonomiczny i bezpieczny dla środowiska sposób na spożywanie codziennej dawki świeżej wody!

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *