Jak działa pralnia chemiczna?

pralnia

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, aby w którymś gospodarstwie domowym nie było pralki.

W przeciwieństwie do innych krajów typu Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, pranie wykonuje się w domu, zamiast zanosić je do pralni. Jednakże nie oznacza to, że coś takiego w Polsce nie istnieje. Wprost przeciwnie w większości miast jest przynajmniej jedna pralnia, a we większych miejscowościach nawet więcej. Jednakże zazwyczaj jest to pralnia chemiczna, czyli piorąca rzeczy w nieco inny sposób. Jaki? Poniżej wyjaśnienie.

O ile większość rzeczy nadaje się do prania w wodzie, to niektóre są na to zbyt delikatne lub potrzebują specjalnego traktowania. Po zaniesieniu brudnego produktu do pralni, pracujący tam człowiek weryfikuje z jakiego materiału został on stworzony, a potem dodaje metkę z numerem zlecenia wykonaną z hydroixu (papieru odpornego na wodę i rozpuszczalnik). W następnej kolejności przekazuje się go na stół detaszerski do procesu odplamiania wstępnego dotyczącymi zwykle miejsc najczęściej się brudzących – pachy, końcówek rękawów, kołnierzy. Określa się typ plamy i skąd pochodzi. Jeśli są one trudne do usunięcia, używa się do nich specjalnie stworzonych odplamiaczy rozpuszczalnikowych. Dalej wkłada się je do agregatu chemicznego. W zasadzie wygląda on prawie tak samo jak każda pralka, jednakże jest nieco większa, a włożyć do niej można ubrania o masie około 10-20 kilogramów. Odbywające się tam zabieg określany jest jako pranie suche. W rzeczywistości w środku znajduje się ciecz (rodzaj rozpuszczalnika) nie zawierającego w sobie wody. Dzięki temu tkanina nie zostaje tak zniszczona jak zrobiłaby to woda, a sama czynność dzieje się w niższej niż przeciętnie temperaturze. Poza tym jest on w stanie uporać się z tłustymi plamami. W następnej kolejności produkty się suszy i prasuje. Pralnia chemiczna, w zależności od materiału, jeśli potrzeba, prasuje je na manekinie formującym odzież, a potem używa się pary. Po skończeniu, produkt wkłada się do pojedynczych foli i wiesza na wieszaku. Cały proces zabiera około 2 godzin.

Z pralni codziennie korzysta bardzo dużo osób. Przynoszą do niej są garnitury, kurtki zimowe, bardzo delikatne sukienki albo ubrania z ciężkimi do poradzenia sobie samemu plamami. Pranie ich samemu może skończyć się ich zniszczeniem, a pralnia zajmie się nimi w profesjonalny sposób.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *