Dziecko i pielęgnacja zębów – jak wyrobić dobre nawyki?

Dzieci uczą się szybko, warto ten fakt wykorzystać i pomóc im wyrobić dobry nawyk dbania o zdrowie swoich zębów.

Jak to zrobić? Co może dać naprawdę zadowalające efekty i pomóc w uświadomieniu dziecku jak istotna jest higiena jamy ustnej?

Zacznij od siebie!

Dzieci naśladują rodziców, dlatego jeśli chcesz nauczyć swoją pociechę regularnego szczotkowania zębów, pokaż mu, że ty również to robisz. Dopilnuj, żeby maluch mógł zobaczyć cię przy tej czynności. Bardzo dobrą metodą jest również jak najczęstsze mycie zębów razem z dzieckiem. Przy okazji, można je nauczyć, jak prawidłowo czyścić ząbki. Niech to będzie taki wasz mały rytuał, chwila tylko dla was.

Zadbaj o odpowiednie akcesoria

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do mycia zębów, zainwestuj w akcesoria, które przyciągną jego uwagę. Szczoteczka do zębów może nawiązywać na przykład do jego ulubionej postaci bajkowej. Najważniejsze, żeby maluch chętnie jej używał. Poza tym, warto zaopatrzyć się również w specjalną pastę do zębów dla dzieci, która ma nie tylko atrakcyjne opakowanie, ale również smak, który może przypaść maluchowi do gustu. W łazience musi się też znaleźć ładny kubeczek, który pomoże dziecku wypłukać usta.

Wybierz dobrego dentystę

Rodzic powinien dopilnować, żeby wizyty u dentysty, zwłaszcza pierwsza, były dla dziecka możliwie jak najbardziej przyjemne. Oczywiście, bardzo ważny jest sposób, w jaki stomatolog podchodzi do małego pacjenta, jak z nim rozmawia i czy wie, jak go uspokoić. Najlepiej, jeżeli jest to dentysta wyspecjalizowany w stomatologii dziecięcej.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem

To jedna z najważniejszych metod edukacyjnych! Spokojna rozmowa, w czasie której wyjaśnisz dziecku dlaczego zdrowe zęby są dla nas tak ważne i jak o nie dbać może przynieść naprawdę bardzo dobre skutki, zwłaszcza jeśli jednocześnie będziesz dawać mu dobry przykład.

Wyrabianie dobrego nawyku dbania o swoje zęby warto zacząć u dziecka możliwie jak najwcześniej. Można to zrobić chociażby poprzez rozmowę z dzieckiem, zapewnienie mu niezbędnych akcesoriów oraz wspólne dbanie o higienę jamy ustnej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *