Ewolucja kryptowaluty

Bitcoin

Rynek kryptowalut cały czas rośnie i wbrew przewidywaniom sceptyków jego rozwoju nie spowalniają kryzysy ekonomiczne, konflikty społeczne czy polityczne. Nie zawsze jednak kryptowaluty były tak popularne, jak dziś – ich początki były burzliwe i trudne. Jak przebiegały i w jaki sposób rynek kryptowalut ewoluował? Sprawdziliśmy!

Czy pierwszy był Bitcoin?

Wiele osób sądzi, że pierwszą krypto walutą był Bitcoin. Fakty są jednak nieco inne. W latach 90. powstawały bowiem pierwsze koncepcje stworzenia zdecentralizowanych systemów płatności, niezależnych i niekontrolowanych przez władze. Ruch ten nasilił się jednak dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy świat zmagał się z kryzysem finansowym. Wówczas, w 2008 roku zaczęły powstawać pierwsze waluty cyfrowe, a więc m.in. Hashcash oraz Bit Gold. Bitcoin pojawił się na rynku w 2009 roku, a usłyszeliśmy o nim za sprawą manifestu Satoshi Nakamoto.

Bitcoin – i co dalej?

Zaledwie kilka miesięcy po wykopaniu pierwszego bloku i zrealizowaniu pierwszej transakcji, Bitcoin pojawił się na giełdzie. Już rok później, bo w 2010 roku, dokonano pierwszej płatności za pomocą kryptowaluty! By wykopać Bitcoina, konieczne było użyczenie mocy obliczeniowej swojego komputera. Ponieważ było to bardzo czasochłonne, użytkownicy zaczęli kupować Bitcoiny od innych osób i wkrótce powstała pierwsza giełda kryptowalut online, Mt. Gox. Giełda upadła 4 lata później, co na chwilę spowodowało zmniejszenie zainteresowania kryptowalutami. Na przestrzeni lat nie był to jedyny kryzys, jaki dotknął rynek handlu kryptowalutami. Do kolejnego przyczyniły się m.in. włamania do giełd. Z czasem jednak poziom ich bezpieczeństwa wzrastał, a kolejnym kamieniem milowym była decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał Bitcoin za pieniądz i zadecydował, że obrót nim powinien być zwolniony z podatku VAT.

Przełom

Kolejnym przełomem w rozwoju kryptowalut okazało się zatwierdzenie przez Microsoft możliwości dokonywania płatności za pomocą Bitcoina. Miało to miejsce w 2014 roku i sprawiło, że największe marki zainteresowały się tym nowoczesnym środkiem płatniczym. Wkrótce po nich Bitcoin Bitcoin zyskał zainteresowanie również państwowych instytucji finansowych, np. W Niemczech, gdzie uznawany jest jako legalny środek płatniczy.

Choć Bitcoin do dziś jest dominującą kryptowalutą na rynku, oprócz niego powstały także setki innych, m.in. Ethereum, Litecoin, XRP itd. Wiele z nich zyskało popularność i stało się legalnymi środkami płatniczymi wykorzystywanymi już nie tylko przez największe marki, ale także przez mniejsze podmioty. Jak rynek kryptowalut będzie ewoluował w przyszłości? O tym dopiero przyjdzie nam się przekonać. Postępujący rozwój cyfryzacji i analiza dotychczasowej ewolucji kryptowalut pozwala nam jednak z optymizmem spoglądać w przyszłość.

W związku z tym w Polsce powstało wiele ofline i online kantor kryptowalutowych i polskich giełd kryptowalutowych, które umożliwiają kupno i sprzedaż Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP i innych popularnych kryptowalut.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *