Ewolucja Skody – historia czeskiego giganta samochodowego

Ewolucja Skody

Skoda to marka z długoletnią tradycją. Mało kto wie, że należy ona do jednego z czterech najstarszych producentów samochodów na świecie. Jej historia rozpoczęła się już w drugiej połowie XIX wieku. Przez lata wiele razy wychodziła zwycięsko z kryzysów. Jak wyglądała droga do sukcesu marki, której samochody należą do jednych z najczęściej wybieranych w naszym kraju?

Początki Skody, czyli jak to się zaczęło?

Oficjalna data powstania marki Skoda to rok 1895. Wtedy właśnie dwóch pasjonatów: Vaclav Klement i Vaclav Laurin postanowili otworzyć fabrykę zajmującą się produkcją rowerów. W niewielkim miasteczku o nazwie Mlada Boleslav zaczął powstawać rower „Slavia”, który pozwolił święcić triumfy wielu cyklistom podczas wyścigów kolarskich. Tym samym model wpisał się na stałe w historię kolarstwa.

W roku 1899 przedsiębiorstwo Laurin&Klement poszło za ciosem, tworząc pierwszy model motocyklu. Model ten przyjął się na rynku znakomicie, dość szybko przejmując dominację nad innymi jednośladami produkowanymi w tym czasie w Europie. Dzięki świetnej jakości stał się on niezwykle popularny, nie tylko w rodzimym kraju, czy Europie, ale również w Azji, a nawet w Australii.

W 1905 roku firma rozpoczęła produkcję pierwszych automobili o francusko brzmiącej nazwie Voiturette. Skala tej produkcji nie była jednak zbyt duża, ponieważ powstały jedynie 44 egzemplarze tego modelu. Działalność firmy nie koncentrowała się wtedy jedynie na produkcji samochodów. L&V zajmowała się w tych czasach również przemysłem zbrojeniowym.

Czasy kryzysu

W 1924 miało miejsce jedno z tragiczniejszych wydarzeń w historii marki. Zakład w Mlada Boleslav został zniszczony przez pożar. Firma rozpoczęła więc poszukiwania partnera, który pomógłby przezwyciężyć kryzys. Rok później właścicielem zakładu Laurina i Klementa stała się firma działająca na rynku metalurgicznym o nazwie Skoda. Efektem tej fuzji było powstanie Grupy Skoda. W roku 1930 została ona rozdzielona, tworząc osobną spółkę o nazwie ASAP, która zajęła się produkcją tylko i wyłącznie samochodów.

Droga do sukcesu

Decyzja o wydzieleniu spółki okazała się sukcesem. Samochody produkowane przez spółkę szybko zdominowały rynek czeski, zostawiając konkurentów w tyle. Dominacja ta nie byłaby możliwa, gdyby nie rewolucyjne rozwiązania m.in. w postaci produkcji opartej na liniach montażowych. W tych czasach była to metoda bardzo nowatorska i pozwalała na wyprodukowanie nawet 85 aut w ciągu dnia. W 1934 roku na rynek wprowadzono model Skody o nazwie 418 Popular. Był to samochód, który charakteryzował się dobrą jakością i niską ceną. Połączenie to sprawiło, że auto stało się bardzo popularne.

Nadejście drugiej wojny światowej oznaczało dla Skody kolejne zmiany i przejęcie przez III Rzeszę. Efektem tego było przekształcenie produkcji, której celem stało się zaspokajanie potrzeb militarnych. Nie porzucono jednak całkowicie wytwarzania samochodów. W latach 40. i 50. nie zmieniło się zbyt wiele. Przedsiębiorstwo otrzymało nową nazwę i zostało przekształcone w zakład państwowy posiadający monopol na wytwarzanie aut osobowych. Wciąż dużo uwagi było wtedy koncentrowane na produkcji maszyn zaspokajających potrzeby przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego.

Na wypuszczenie nowego modelu samochodu przyszedł czas dopiero w roku 1959. Była to Skoda Spartak. Nie stała się ona jednak takim hitem jak Skoda Octavia, którą wypuszczono również w tym czasie. Model osiągnął niemały sukces, sprzedając się w liczbie 360 tys. egzemplarzy. W następnych latach powastał nowoczesny model samochodu z silnikiem umiejscowionym z przodu – Skoda Favorit. Samochód cieszył się dużą popularnością jeszcze po roku 1980.

Czas wielkich zmian

Rok 1991 przyniósł firmie Skoda duże zmiany. W tym czasie 30% akcji zostało wykupionych przez Volkswagena. Współpraca z niemieckim koncernem zaowocowała powstaniem Skody Felicii. Produkcja tego modelu trwała od roku 1994 aż do 2001. Jej następcą stała się Skoda Fabia a później Octavia z unowocześnioną płytą podłogową, która została opracowana w Czechach. W 2000 roku Volkswagen został jedynym akcjonariuszem Skody. Obecnie Skoda posiada 3200 salonów, które są rozmieszczone po całym świecie. Marka działa prężniej na wielu rynkach, sprzedając miliony aut. Ofertę polskiego dystrybutora znajdziesz na https://centrumwroclaw.pl/skoda/.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *