Czy fajerwerki mają datę ważności?

fajerwerki

Fajerwerki to jeden z podstawowych elementów domowego „wyposażenia” na Sylwestra, podczas witania Nowego Roku. Pomimo iż coraz więcej osób decyduje się na ich nieodpalanie, to cieszą się one dużą popularnością nie tylko na imprezach masowych, ale też weselach czy ważnych uroczystościach. Eksperci przypominają, że ważne jest ich bezpieczne użytkowanie. Czy mają one datę ważności i co należy jeszcze wiedzieć o zasadach obsługi sztucznych ogni?

Czym są fajerwerki i jak je bezpiecznie używać?

Fajerwerki powstają z substancji chemicznych, które w wyniku spalania dają różnokolorowe efekty świetlne i dźwiękowe. Ich odpowiednie połączenie pozwala stworzyć wyjątkowe i niezapomniane widowisko rozświetlające całe niebo. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów: różnią się między sobą efektem wybuchu, intensywnością, dźwiękiem czy też kolorystyką. Do najpopularniejszych zaliczyć można: rakiety, petardy, wulkany, fontanny, wyrzutnie i rzymskie ognie.

Specjaliści z Hurtowni Fajerwerków AS zaznaczają, że istotne jest ich prawidłowe użytkowanie, zapewniające bezpieczeństwo osobom podziwiającym uzyskane efekty. Najważniejsze, by pod żadnym pozorem nie były one rozpalane przez osoby niepełnoletnie. Warto zainwestować również w te pochodzące od sprawdzonych i rzetelnych sprzedawców. Dodatkowo, w zakresie ich użytkowania tj. odpalania należy każdorazowo przestrzegać instrukcji użycia.

Czy fajerwerki mają datę ważności?

W przeciwieństwie do wielu innych produktów fajerwerki nie mają daty ważności – oznacza to, że nie mogą się one przeterminować. Nawet jeśli nie zostaną one zużyte podczas uroczystości, na którą zostały zakupione, można je wykorzystać równie następnego roku, bez obaw o stworzenie zagrożenia.

Istotna jest nie data ważności, ale ich sposób przechowywania. Petardy są tego rodzaju produktem, który pomimo braku daty ważności może nie wypalić. Jednak nieodpowiednie warunki przechowywania negatywnie wpływają na masę pirotechniczną znajdującą się wewnątrz fajerwerków, co niekorzystnie wpływa na ich zawartość. W takiej sytuacji mogą one nie tylko nie wypalić wcale, ale też wystrzelić niewłaściwie, stwarzając tym samym zagrożenie dla otoczenia. Kluczowym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest wilgoć. Zawilgocone produkty tracą swoje właściwości, tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia nieprawidłowego wypału.

Stosując się do wspomnianych zasad i przede wszystkim z uwagą czytając instrukcję obsługi fajerwerków, można maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas ich odpalania.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *