Jak jeść smacznie i zdrowo na Święta?

To co w Święta jemy nie jest bez znaczenia – wpływa to na nasze samopoczucie, zdrowie i nasz wygląd. Jak więc jeść smacznie i zdrowo?

Oczywiście wszystko to, co przyrządzane jest według domowych przepisów, w domu – jest najzdrowsze i oczywiście najsmaczniejsze.

Doskonałym przykładem są wędliny. Większość z nas kupuje wędliny, kiełbasy i inne wyroby przetwórstwa mięsnego w supermarketach – przy okazji innych zakupów. Wędliny ładnie wyglądają i smakują równie dobrze. Czy są one natomiast zdrowe? Oczywiście zdrowsze będą te, które zrobimy sami lub zakupimy w mniejszych masarniach, które oferują wyroby mięsne przygotowywane według wieloletnich tradycji.

Czym więc różni się wędlina zakupiona w dużym sklepie od tej nabytej w małej masarni – domowej roboty? Przede wszystkim składnikami i jakością. Najlepszej jakości mięso, bez dodatków ulepszaczy czy innych chemicznych dodatków, które sztucznie poprawiają smak i wygląd. Na pierwszy rzut oka nie zobaczymy różnicy. Natomiast różnicę odczuje nasz organizm, co w późniejszym okresie również odbije się na naszym samopoczuciu. W dodatku tradycyjne wędliny poleżą w lodówce dużo dłużej, aniżeli te z masowej produkcji.

Chcąc się zdrowo odżywiać powinniśmy również unikać soków wyprodukowanych na bazie koncentratów, które tak naprawdę z sokami nie mają zbyt wiele wspólnego. Dużo lepszym rozwiązaniem będą domowej roboty soki wyprodukowane ze świeżych owoców w procesie gotowania. W tym przypadku jedynym dodatkiem będzie cukier. Jeśli sok będzie zbyt gęsty i klarowny – można dodać wody. Jest to zdecydowanie dużo zdrowsze i dużo bardziej smaczne.

Przyzwyczailiśmy się do codziennego kupowania chleba w sklepie. Upieczenie własnego chleba nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu. Do chleba możemy użyć zarówno naturalnego zakwasu jak i tradycyjnych drożdży – te pierwsze z pewnością będą dużo zdrowsze. W domowych warunkach może upiec taki chleb, na jaki tylko mamy ochotę – ze słonecznikiem, dynią czy innymi ziarnami. Chleb upieczony według domowego przepisu również zachowa dłuższą świeżość i nie popsuje się tak szybko, jak ten zakupiony w sklepie. Wszystko to przez ulepszacze, których nie dodajemy podczas wypiekania domowego chleba.

To samo tyczy się chrzanu czy ćwikły – do ich przygotowania wystarczy tarka i trochę chęci. Ten domowej roboty smakuje zupełnie inaczej, niż ten kupny. Jest również dużo zdrowszy.

W dzisiejszych czasach w sklepach z pewnością kupić możemy wszystko. Natomiast robiąc zakupy zastanówmy się, ile z tych produktów możemy przygotować samemu w domu według tradycyjnych domowych przepisów. Z pewnością to, co przygotujemy sami – w domowej kuchni, czy też zakupimy z małej masarni z tradycją będzie dużo zdrowsze i smaczniejsze od tego, co oferują nam supermarkety i sklepy, z których na co dzień korzystamy. Oczywiście będzie to nieco droższe rozwiązanie, natomiast nie warto oszczędzać na tym, co dobre i smaczne. Zdrowe jedzenie to recepta na zdrowie, korzystny wygląd i lepsze samopoczucie. Nie bez powodu dobre, stare przysłowie mówi, że ,,jesteśmy tym, co jemy”.

Zdrowych, Wesołych Świąt życzą Wędliny z Dębiny – rodzinna masarnia z wieloletnią tradycją.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *