Jakie zastosowanie ma suporeks?

Suporeks

Artykuł popularny jako suporeks, gazobeton oraz beton komórkowy, powstaje z masy betonowej, do jakiej dodaje się spieniającą pastę czy proszek aluminiowy. Jest lekki oraz ma odpowiednią izolacyjność cieplną. Można z niego robić wszelkie rodzaje ścian, z wyjątkiem fundamentowych. Z gazobetonu buduje się zewnętrzne ściany jednowarstwowe – stosując często bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od izolacyjności cieplnej bloczków, pochodzącej z ich gęstości pozornej, jaką charakteryzuje klasa. Im większa klasa, tymże większa twardość oraz wytrzymałość elementu, lecz gorsza izolacyjność cieplna.

Suporeks – co to jest?

Gdy teraz zakupiłeś projekt budynku, część zdań, jakie się w nim pojawiają, mogą być dla Ciebie nie jasne. Jedną spośród nietypowo brzmiących nazw jest suporeks. Co to jest suporeks? To nazwa jednej firmy betonu komórkowego, jaka upowszechniła się w języku polskim. Specjaliści korzystają z niej, by wskazać beton komórkowy, identycznie jak na buty sportowe mówimy adidasy lub pampersy, choćby gdy nie mamy na myśli artykułów tychże danych firm. Pustak suporeks zwany jest nieraz także innymi firmami.

Jakie zalety pochodzą z wykorzystania betonu komórkowego Suporeks?

Pustak Suporeks występuje z napowietrzonej masy cementowej. Dzięki wprowadzeniu pęcherzyków gazu czy powietrza artykuł jest trochę lżejszy aniżeli pustaki standardowe. Jest to pewne usprawnienie w okresie przewozu i prac budowlanych. Bloczki betonowe pokazują ogromną wytrzymałość na oddziaływanie dużych i niskich temperatur. Istotnym plusem jest także duża wytrzymałość na działanie ognia, co czyni z pustaków artykuły podnoszące zabezpieczenie domu.

Gazobeton ‒ wykorzystanie

Gazobeton znajduje wykorzystanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Grubość ścian zależy od wskaźnika izolacyjności cieplnej, jaki wychodzi z gęstości oraz klasy bloczków. Pustaki z gazobetonu stosuje się także do budowy ścian konstrukcyjnych, strukturalnych i działowych. W wypadku ścian działowych niezbędne jest wykorzystywanie artykułu o podwyższonej gęstości w celu poprawy wartości akustycznych. Tymczasem do ścian zewnętrznych dedykowany jest beton o małej gęstości, by pozostawione były wartości izolacyjne.

Suporeks oraz jego zalety

Odpowiednia termoizolacyjność betonu komórkowego nie jest jego jedyną zaletą. Artykuł tenże charakteryzuje się łatwością obróbki, dzięki czemu można bez obaw ciąć go przecinarką ręczną, żłobić lub przebijać. Beton komórkowy jest również oceniany jako tworzywo niepalne. Zrobione z niego ściany o grubości 12 cm są w stanie zagwarantować wytrzymałość na ogień poprzez choćby 2 godziny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *