Gdzie klucza nie ma, tam ślusarz pomaga

Nawet najbardziej ostrożnym i rozgarniętym osobom może się zdarzyć zgubienie kluczy. Najtrudniejsze przypadki są w sytuacjach, gdy stracone klucze są do mieszkania czy samochodu.

Wiąże się to z nerwami i stresem. Pomocną dłoń w takich sytuacjach wyciągają ślusarze.

W swojej ofercie mają dorabianie kluczy, także samochodowych. Niektórzy dodatkowo oferują awaryjne otwarcie obiektu zamkniętego na zgubiony klucz. W przypadku skrytek, drzwi czy skrzynek wystarczy poświęcić dużo mniej czasu oraz pieniędzmi. Dorabianie kluczy samochodowych jest dużo trudniejsze. Nowsze samochody mają bardziej skomplikowane zamki, a dzisiaj jeżdżenie starszymi autami po drodze stopniowo zanika. W niektórych przypadkach nawet najlepsze firmy ślusarskie mogą nie pomóc. W takich sytuacjach ostatnią deską ratunku jest zgłoszenie się do autoryzowanego serwisu producenta danej marki samochodów. Wynika to z techniki laserowego wykonania zamku w najnowocześniejszych samochodach. Trzeba także oddać tabliczkę ze specjalnym kodem zgubionego klucza. Jeżeli tej tabliczki się nie posiada, trzeba oddać komplet dokumentów potwierdzających status właściciela samochodu. Koszty wykonania nowego klucza dla takich samochodów nie są małe, wynoszą nawet kilkaset złotych. Dodatkowo powinno się wykupić usługę wprowadzenia nowego kodu do klucza i immobilisera, czyli specjalnej elektrycznej blokady zapłonu. Ma to chronić przed sytuacją, gdy zgubiony klucz trafi w niepowołane ręce i może to być wykorzystane do kradzieży samochodu. Podobne zalecenie stosuje się w przypadku innych zamków otwierających przykładowo mieszkanie. Wymiana zamka w drzwiach jest pewnym zabezpieczeniem w razie próby włamania do niego za pomocą znalezionego klucza przez nieodpowiednią osobę.

Zgubiony klucz do samochodu w razie posiadania zastępczego nie jest skrajną sytuacją, Można korzystać z zapasowego klucza, jednak i ten może zostać prędzej czy później zgubiony. Trzeba dodatkowo zdać sobie sprawę, że sprzedaż samochodu bez jednego klucza może okazać się niewykonalne. Podobna sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczeń autocasco, gdzie trzeba zadeklarować ilość posiadanych kluczy. Jeżeli wspomni się tylko o jednym, a w przyszłości wyjdzie sytuacja, w której złodziej skorzystał z klucza wcześniej zgubionego przez właściciela, może to znacznie utrudnić otrzymanie odszkodowania.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *