KNX a dom inteligentny

Branża budowlana stawia aktualnie na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym można spodziewać się budowy domów bezbłędnie zaplanowanych pod kątem poszczególnych systemów. Głównie stawia się na rozwiązania bazujące na domach inteligentnych, ponieważ to tego typu domu sprawdzają się w dziedzinie komfortu, oszczędności, ekologii i bezpieczeństwa.

Atrakcyjność domów pasywnych

W przypadku takiego budynku jak dom inteligentny przede wszystkim liczy się to, że wszystkie systemy są ze sobą zintegrowane. Dobrą bazą dla domów inteligentnych jest tak zwany dom pasywny, gdyż poza systemami sterującymi całym domem jest on świetnie zaprojektowany, jeśli chodzi o przestrzeń, temperaturę, dostęp światła oraz bezpieczeństwo. Energooszczędne domy pasywne ogrzewane są przez słońce, co sprawia, że mają niskie zapotrzebowanie na ciepło. Nie trzeba zatem w nich montować tradycyjnego systemu grzewczego. Budownictwo oparte na indywidualnym pozyskiwaniu ciepła, w zestawieniu z centralnymi systemami zarządzającymi sprawia, że domy pasywne to doskonałe uzupełnienie domów inteligentnych.

Dom inteligentny w standardzie KNX

Standard KNX umożliwia pełne zintegrowanie wszystkich zainstalowanych w budynku urządzeń. Stanowi to gwarancję niezawodności w budownictwie.
System zarządzania pozwala na swobodne sterowanie uprzednio zainstalowanymi mechanizmami, co pozwala reagować na zmiany środowiska na zewnątrz i wewnątrz budynku. Komfort, bezpieczeństwo i niskie koszty eksploatacji będą więc od razu zapewnione. Standard KNX odnosi się do obsługi: oświetlenia, żaluzji, wentylacji, temperatury oraz sieci domowej. Tego rodzaju system przystosowany jest już od etapu projektu do indywidualnie rozmieszczonych pomieszczeń w inteligentnie zaprojektowanym domu. W związku z tym, warto zwracać uwagę na tego typu domy, kiedy planuje się budowę obiektu, w jakim spędzimy resztę życia. Domy inteligentne, w tym domy pasywne, oparte na standardach KNX sprawdzają się nie mniej dobrze także w przypadku biurowców i innych budynków użyteczności publicznej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *