Komin systemowy a murowany. Porównanie

Komin systemowy

Komin to ważna, choć często niedoceniana część budynku. Od jego prawidłowej pracy zależy bezawaryjne działanie systemu centralnego ogrzewania, wolnostojącego pieca czy zainstalowanego w salonie kominka. Wybór rodzaju komina powinien być uzależniony od typu zamontowanego w budynku urządzenia grzewczego. W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem będzie zakup nowoczesnego komina systemowego.

Wybór systemu kominowego

Instalacja kominowa to nieodłączny element budynku wyposażonego w urządzenia grzewcze, które spalają gaz, olej, węgiel albo biomasę w postaci drewna, pelletu lub agropelletu. Dzięki dobrze funkcjonującemu kominowi wszystkie powstające spaliny mogą być wyprowadzane na zewnątrz, tak by nie stanowiły zagrożenia dla domowników, ani osób przebywających w najbliższej okolicy. Tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie były kominy murowane, ich konstrukcja była jednak optymalna w przypadku spalania opału o wysokiej temperaturze spalin. Wraz z wprowadzeniem nowocześniejszych rozwiązań wykorzystujących również energię z wydzielających się przy spalaniu gazów konstrukcje tego typu przestały być wystarczające. Do współczesnych systemów grzewczych o wiele lepsze są kominy systemowe – wyjaśnia specjalista z firmy Tanie Kominy, która sprzedaje kominy systemowe.

Kominy systemowe to nowoczesne rozwiązania, które mogą być dopasowane do każdego budynku, w którym będzie zainstalowany kocioł centralnego ogrzewania, piec albo kominek. Urządzenia tego typu składają się z wkładu kominowego oraz struktury nośnej, która jednocześnie stanowi zabezpieczenie wkładu przed wyziębieniem, wpływem warunków zewnętrznych oraz uszkodzeniami. Wkłady kominowe są wykonywane z wysokogatunkowej stali żaroodpornej lub nierdzewnej, a także z odpowiednio przygotowywanej ceramiki. Obudowę wkładu stanowią specjalnie ukształtowane pustaki, z których buduje się konstrukcję podobną do tradycyjnego komina murowanego, jednak o wiele bardziej funkcjonalną.

Kiedy lepiej zdecydować się na komin murowany, a kiedy na systemowy?

Kominy murowane mogą być wykonywane z cegły szamotowej albo klinkieru. Tego rodzaju konstrukcje są dobrze przygotowane do współpracy z tradycyjnymi piecami spalającymi drewno lub węgiel, jednak źle sprawdzą się w przypadku zamontowania kotła na olej, gaz albo nowoczesnego kotła węglowego czy spalającego biomasę. Jest to spowodowane tym, że w tego rodzaju urządzeniach temperatura powstających spalin jest o wiele niższa.

W takiej sytuacji wewnątrz komina dochodzi do osadzania się kondensatu, czyli skroplonej wody, zawierającej również agresywne związki chemiczne, w tym np. kwas azotowy i siarkowy. Kondensat osadzający się na ściankach komina może przenikać do wnętrza murów i tworzyć źle wyglądające i trudne do usunięcia zacieki o intensywnym nieprzyjemnym zapachu. Dla ochrony komina należy więc wewnątrz umieścić stalowy lub ceramiczny wkład kwasoodporny. W przypadku kotłów gazowych i olejowych jest to warunek ich stosowania.

Choć założenie wkładu do komina murowanego jest możliwe i często stosowane podczas remontów i modernizacji, to w przypadku budowy nowego domu będzie niepraktyczne. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór komina systemowego, który jest szybszy i tańszy w budowie. Dzięki modułowej konstrukcji kominy systemowe są dostępne w różnych rozmiarach, a każdy zestaw zawiera wszystkie elementy potrzebne do jego montażu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *