Kreatyna – który rodzaj wybrać dla siebie?

Kreatyna

Prawdopodobnie każdy sportowiec, który poważnie myśli o treningach, wie co to jest kreatyna. Ten suplement opóźnia odczuwanie zmęczenia i pozwala zwiększyć naszą wytrzymałość, jednocześnie przyczyniając się do rozbudowy masy mięśniowej i poprawy wydolności fizycznej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że kreatyna występuje w różnych wariantach. Który z nich będzie dla nas najlepszy?

Monohydrat kreatyny

To najtańsza, łatwo dostępna i jednocześnie jedna z najlepszych form kreatyny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym suplementem. To połączenie cząsteczek kreatyny z cząsteczkami wody w molekuły. Znakomicie się przyswaja, ma wysoką biodostępność, wspomaga rozwój siły, poprawia regenerację po wysiłku i przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Dobrze wiąże wodę i nie dopuszcza do jej „uciekania” z komórek mięśniowych.

Jabłczan Kreatyny

Ten rodzaj kreatyny jest często wybierany przez bardziej doświadczonych sportowców. To połączenie cząsteczki kreatyny z trzema lub dwoma cząsteczkami kwasu jabłkowego charakteryzuje się doskonałą przyswajalnością i większą stabilnością chemiczną. Lepiej rozpuszcza się w płynach niż wspomniany wcześniej monohydrat kreatyny, jednak w mniejszym stopniu wpływa na rozwój masy beztłuszczowej. Zaletą jabłczanu jest jednak dodatkowe wsparcie dla organizmu ze strony zjonizowanej postaci kwasu jabłkowego, dzięki czemu uzupełnia działanie kreatyny.

Kre-alkalyn

Nowoczesna, opatentowane formuła kreatyny, która ma za zadanie zredukować ryzyko konwersji kreatyny do kreatyniny (nieaktywnej postaci). Producent zapewnia, że ten rodzaj kreatyny można stosować w niższych dawkach, jednak brak jest dowodów na to, że kre-alkalyn jest skuteczniejszy w budowaniu masy mięśniowej czy zwiększaniu wytrzymałości treningowej. Suplement w tej postaci jest dużo droższy, co w połączeniu z brakiem potwierdzonych informacji na temat jego skuteczności, sprawia, że obok grona fanów posiada on spore grono sceptyków.

Cytrynian kreatyny

Nazywany również pirogronianem kreatyny, cechuje się wysoką przyswajalnością oraz stabilnością w środowisku naszego układu pokarmowego. To połączenie cząsteczek kreatyny z kwasem cytrynowym znacznie wpływa na poprawę regeneracji po treningu i zwiększenie ilości masy beztłuszczowej.

Chlorowodorek kreatyny

Uważany jest za jedną z bardziej skutecznych form o wysokiej koncentracji kreatyny w preparacie. Ma dobrą biodostępność oraz jest stabilny chemicznie nawet pod wpływem zmiany pH w przewodzie pokarmowym. Ogranicza retencję wody w mięśniach, dlatego polecany jest osobom, które mają skłonność do jej magazynowania w organizmie. Kreatyna w tej formie redukuje możliwość konwersji do nieaktywnej formy – kreatyniny.

Azotan kreatyny

Rodzaj kreatyny przeznaczony dla osób, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu objętości masy mięśniowej. Dzięki połączeniu cząsteczek kreatyny z cząsteczkami azotu, preparat wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych, ułatwiając tym samym transport cząsteczek do włókna.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *