Kredyt w banku – jakie formalności?

Kredyt w banku - jakie formalności?

Wymagania względem kredytobiorców różnią się w zależności od tego, jaki bank udziela nam zobowiązania oraz od tego, o jaki kredyt się ubiegamy. Przy kredycie hipotecznym cały proces może wydłużyć się do kilku miesięcy, a kredyt gotówkowy załatwimy nawet w ciągu jednego dnia. Kredyty bankowe większości z nas kojarzą się ze stosem dokumentów i szeregiem formalności, przez jakie należy przebrnąć. Czy to prawda i jakie dokładnie dokumenty są niezbędne, aby otrzymać kredyt? Zapraszamy do lektury.

Kiedy możemy złożyć wniosek o kredyt bankowy?

Zanim zabierzemy się za gromadzenie wymaganych dokumentów warto sprawdzić, czy możemy w ogóle ubiegać się o kredyt bankowy. Po pierwsze czy posiadamy ważny dowód osobisty, czy mieścimy się w wymaganych przez bank widełkach wiekowych (przeważnie jest to 20 – 65 lat, ale zdarzają się także oferty dla osób do 80 lat) oraz co bardzo ważne, z jakiego źródła otrzymujemy dochód. Banki akceptują umowę o pracę po 3 miesiącach zatrudnienia w danej firmie, a w przypadku umów tzw. śmieciowych 6 lub 12 miesięcy.

Warunkiem otrzymania kredytu dla emerytów jest wpływ, co najmniej jednej emerytury lub renty. W przypadku kredytu dla firm sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zależy to nie tylko od banku, ale też tego, na jaki cel będzie to kredyt. Znajdziemy kredyty już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale też takie, które wymagać będą historii z ostatnich 24 miesięcy.

Wybierasz się po kredyt? O tym nie zapomnij!

Pierwszym etapem będzie wypełnienie wniosku. Wpisujemy dane z dowodu oraz dotyczące naszego zatrudnienia, zaznaczamy również, o jaką kwotę się ubiegamy. Po jego sporządzeniu pracownik banku poprosi nas o dokumenty. Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy:

  1. Podstawowym dokumentem jest oczywiście dowód osobisty lub paszport oraz karta stałego pobytu i wiza w przypadku obcokrajowców.
  2. W sytuacji braku adresu w dowodzie, doradca poprosi nas o dokument potwierdzający nasz adres. Może to być spisane przez nas oświadczenie o aktualnym miejscu zamieszkania, zaświadczenie o zameldowaniu lub jakiś aktualny dokument np. rachunek za prąd z ostatniego miesiąca.
  3. Gdy sami składamy wniosek o kredyt, ale jesteśmy w związku małżeńskim doradca może nas poprosić o zgodę współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania.
  4. Oprócz tego zostaniemy poproszeni o dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie i wysokość otrzymywanych dochodów. Najczęściej są to:
  • Umowa (o pracę, zlecenie, o dzieło).
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach ważne 30 dni od daty wystawienia.
  • PIT za ubiegły rok.
  • Zaświadczenie o wysokości otrzymywanej emerytury lub renty.
  • Pasek z renty bądź emerytury.
  • Wyciąg z konta z wpływami wynagrodzenia lub emerytury (renty) z trzech lub sześciu ostatnich miesięcy (w przypadku umowy zlecenia lub o dzieło bank wymaga potwierdzenia zatrudnienia nawet przez 12 ostatnich miesięcy).
  • Rachunki do umowy zlecenia oraz umowy o dzieło z 6 lub 12 miesięcy.
  • Gdy o kredyt ubiega się przedsiębiorca to w zależności od formy prowadzonej działalności będą to: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, NIP, REGON, PIT 36, podsumowanie KPiR, decyzja z US o wysokości podatku, rachunek zysków i strat, ewidencja przychodów i rozchodów itd.

Dodatkowe formalności stawiane przez banki

Czasem w trakcie weryfikacji wniosku, ze względu na naszą sytuację(finansową, rodzinną), doradca bankowy ma prawo poprosić o inny dokument, którego dostarczenie będzie warunkiem otrzymania zobowiązania. Możemy zaproponować inne rozwiązanie ze swojej strony, jeśli pracownik banku nie wyrazi zgody, pozostanie uzbroić się w cierpliwość i pofatygować się po brakujące zaświadczenie (np. zaświadczenie o zameldowaniu).

Gdy już załatwimy wszystkie formalności, zostanie sprawdzona nasza historia oraz zdolność kredytowa. Pozytywny BIK jest niezwykle istotny przy ubieganiu się o kredyt w banku. Gdy otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, pozostanie podpisać umowę, ale dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich jej punktów. O umowach kredytowych przeczytacie więcej na blogu o kredytach i pożyczkach kredytow.com.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *