Jak kupić nowe mieszkanie na firmę

Inwestycja w mieszkanie na firmę, może się okazać korzystna i jest dość ciekawą opcją dla wielu przedsiębiorców. Podstawową kwestią która stanowi pełną satysfakcję z takiego zakupu, jest amortyzacja – stopniowe „włączanie” wartości kupionego mieszkania, w koszty firmowe. To pozwala na uzyskanie niższego podatku dochodowego.

Aby dokonać kupna, najpierw trzeba oczywiście znaleźć odpowiadający wymaganiom indywidualnym lokal. Tej czynności można dokonać w sposób bardzo prosty. Mianowicie chociażby będąc w podróży, po wpisaniu w telefonie frazy nowe mieszkania na sprzedaż Lublin z pewnością znajdzie się tyle ofert, że nie wszystkie będzie czas przejrzeć. Przed ostatecznym dokonaniem zakupu konieczne jest sprawdzenie ksiąg wieczystych. Znajdują się tam informacje o stanie prawnym nieruchomości, a dostęp do nich ma każdy kto zainteresowany jest zakupem.

Inwestycji w nowe mieszkanie może dokonać praktycznie każdy właściciel firmy (osoba fizyczna) pod warunkiem, że posiada odpowiednią zdolność kredytową, a jego działalność trwa ponad 6 miesięcy. Jeżeli taka osoba pozostaje w związku małżeńskim, często wiąże się to ze współdzieleniem własności zakupionej nieruchomości. Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których kupno mieszkania jako majątek firmowy byłoby opłacalne. Przykładem takiej może być np. chęć wynajęcia takiego właśnie mieszkania osobie prywatnej lub też innej firmie. W takim przypadku bardzo znaczący jest aspekt podatkowy, a do rozliczania przychodów z najmu, niezbędna jest faktura. Zaletę takiego wykorzystania kupionej nieruchomości, stanowi wspomniana już wcześniej tzw. amortyzacja. Ważne jest także, ustalenie wartości mieszkania, jaką można wliczyć w firmowe koszty co miesięczne. W tym celu mnoży się wartość początkową nieruchomości, razy roczną stawkę amortyzacji. Ostatnim krokiem jest podzielenie uzyskanego wyniku przed 12 – liczbę miesięcy w roku. Aby wyliczyć wymienione aspekty, niezbędne jest określenie wartości początkowej danego mieszkania. Nie ma znaczenia w tym przypadku typ lokalu, ani też jego przeznaczenie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *