Kupujesz okna PCV? Sprawdź ich wady i zalety

okna PCV

Kupujesz okna PCV? Sprawdź ich wady i zalety

PVC, PCV i PCW to trzy skróty nazwy tego samego materiału – chodzi o polichlorek winylu, który ma termoplastyczne właściwości i jest bardzo odporny na działanie wielu różnych czynników. Między innymi dlatego, PVC stosuje się w produkcji okien, które nazywa się też oknami plastikowymi. A jak robi się okna z tego materiału? Jakie są ich wady i zalety?

Jak zbudowane są okna PVC?

Budowa konkretnych modeli może się od siebie różnić, ale w każdym przypadku, okno PVC składa się z plastikowego profilu (PCV), okuć, szyb i uszczelek. To właśnie profil ma tutaj kluczowe znaczenie. Może on mieć różną liczbę komór, która razem z ilością szyb decyduje o tym, jak duży jest współczynnik przenikania ciepła. Im większa liczba komór, tym niższy współczynnik, a co za tym idzie bardziej szczelne okna. Do najpopularniejszych należą okna pięciokomorowe, ale producenci wielu czołowych marek oferują także sześcio- i siedmiokomorowe profile. Wszystko po to, by uzyskać jak najwyższą izolacyjność termiczną. Choć to nie wszystkie zalety okien wykonanych z PCV.

Okna PCV — wady i zalety

Okna plastikowe spośród wszystkich dostępnych na rynku są najchętniej kupowane przez Polaków, choć konkurencję mają niedużą, bo alternatywą są okna drewniane. Okna PVC kupujący wybierają zarówno do salonów, kuchni, jak i na okna dachowe. Warto wspomnieć, że PCV używa się także do produkcji drzwi balkonowych. Tak naprawdę, okna PVC nadają się do użytku we wszystkich pomieszczeniach, ale jak wszystkie produkty, tak i one mają swoje wady i zalety. Czego jest więcej?

Wady okien PCV

Do największych wad okien wykonanych z PCV należy fakt, że nie są w pełni bezobsługowe. Ponieważ ich częste otwieranie i zamykanie może prowadzić do opadania skrzydła, trzeba je regularnie podkręcać. Przez część odbiorców, okna „z plastiku” uchodzą też za mniej ekskluzywne i fakt, z reguły ich cena jest dużo niższa od drewnianych, ale to raczej zaleta, natomiast kwestia wyglądu, może być zwykle dostosowywana.

Zalety okien PVC

Okna wykonane z PCV mogą przybierać różne kształty, a co więcej dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Dlatego mogą być elegancką wizytówką budynku. Z tego samego łatwo dopasować je do elewacji, przez co będą zachwycać estetycznym wyglądem od zewnątrz. Okna z PVC mają zwykle o wiele lepsze parametry w zakresie energooszczędności od drewnianych. Co więcej, są od nich także bardziej odporne na trudne czynniki atmosferyczne, w tym mróz, deszcz, czy śnieg.

Do zalet okien wykonanych z polichlorku winylu należy także zaliczyć fakt, że praktycznie nie wymagają pielęgnacji. O ile drewniane okna należy odmalowywać, tak okna PCV przez długie lata zachowują swój kolor i nienaganny wygląd. Wystarczy ich regularne czyszczenie, byś mógł się nim cieszyć. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby mieć w swoim domu okna, które wyróżniają się dobrymi parametrami szczelności, trwałością, a przy tym takie, które są estetyczne i nadają eleganckiego wyglądu elewacji budynku, jak i wnętrzom, to postaw na produkty wykonane z tego tworzywa sztucznego. Więcej o zaletach takich okien przeczytasz tutaj: https://silesiapark4x4.pl/wady-i-zalety-okien-pcv/.

Gdzie kupić okna PCV?

Na polskim rynku znajdziesz dużo miejsc, w których kupisz okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i każde inne, wykonane z PCV. Jednak przy ich zakupie należy zwracać uwagę na ich parametry. Szukając takich produktów, sprawdzaj, chociażby współczynnik przenikania ciepła, czy funkcje otwierania (pełne, uchylne itd.). Sprawdzaj też, w jaki sposób wykonana jest ich konstrukcja, ile komór mają ich profile czy też w jak tłumią hałas z zewnątrz. Zajrzyj tutaj: https://dopasujrolety.pl/23-okna-pcv a znajdziesz szeroki wybór okien wysokie jakości, które odpowiedzą każdym potrzebom.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *