Multisejf w pracy kasjera. Teoria a codzienność

Multisejf

Prowadzenie operacji gotówkowych na stanowisku kasowym wymaga odpowiedniego wyposażenia, które z jednej strony pozwoli na szybką obsługę wpłacanych i wypłacanych przez klientów środków, z drugiej zapewni właściwy poziom bezpieczeństwa. Jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań jest wykorzystywanie multisejfów. Sprawdzają się one zarówno w placówkach bankowych, jak i w innych instytucjach obsługujących transakcje gotówkowe, np. w kantorach.

Bezpieczeństwo wpłat i wypłat gotówki

Każdy kasjer bankowy dokonuje codziennie wielu operacji związanych z przyjmowaniem i wypłacaniem gotówki. Mimo znacznego rozwoju bankowości elektronicznej, korzystania z kart płatniczych oraz zlecania większej ilości operacji jako automatycznych przelewów wiele osób korzysta wciąż z możliwości wypłaty pieniędzy w kasie. Banki zwykle zachęcają swoich klientów do pobierania środków z bankomatów, jednak w wielu przypadkach bywa to kłopotliwe, szczególnie kiedy jednorazowo potrzebne są większe kwoty.

Obrót gotówką zawsze stwarza niebezpieczeństwo, że ktoś zechce przywłaszczyć sobie pieniądze. Ryzyko napadu nie jest wprawdzie zbyt duże, jednak każda instytucja prowadząca obsługę kasową musi się liczyć z taką ewentualnością. Jest to konieczne zwłaszcza wówczas, gdy placówka bankowa zrezygnowała z używania innych środków zabezpieczających stanowisko kasjerskie.

„Multisejfy oferują wysoki poziom bezpieczeństwa, a dostępność różnych modeli pozwala na wybranie takiego, który w pełni będzie odpowiadał nabywcy pod względem funkcjonalności i zastosowanych mechanizmów ochronnych. Standardem jest proponowanie klientom modeli w klasie bezpieczeństwa S1 i S2 według normy PN EN-14450, a także spełniających wymagania klasy I normy PN EN-1143 – informuje ekspert z firmy SZB, specjalizującej się w zabezpieczeniach bankowych. – W zależności od klasy odporności urządzenia można w nim przechowywać określoną ilość pieniędzy wyrażoną w tzw. jednostkach obliczeniowych. Instalacja dodatkowych urządzeń, np. alarmu pozwala na zwiększenie tego pułapu” – dodaje specjalista.

Multisejfy – konstrukcja i działanie

Multisejf to urządzenie wyposażone w niezwykle wytrzymałą obudowę, w której znajdują się wysuwane szuflady pozwalające na przechowywanie pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów. Sprzęt ma także zainstalowany system elektroniczny, który pozwala na wybór i ustawienie poszczególnych parametrów pracy oraz zapewnia kontrolę dostępu do zawartości, np. w postaci kodu PIN.

Urządzenia tego typu mają zwykle od 2 do 6 szuflad. Są one przeznaczone do obsługi gotówki. Górna jest najczęściej używana do przechowywania kwot będących w bieżącym użyciu. Niższe szuflady multisejfu służą do przechowywania depozytów, zaś dolne to tzw. wrzutnie, które pozwalają na bezpieczne umieszczanie w nich banknotów dzięki specjalnym otworom.

Wielką zaletą multisejfów jest możliwość ustawienia różnego opóźnienia, z jakim otwierają się poszczególne szuflady. Można je dobierać np. w zależności od ilości gotówki w nich przechowywanej. Najkrótsze opóźnienia stosuje się do szuflad górnych, wykorzystywanych do bieżącej obsługi kasowej, a najdłuższe do pełnego otwarcia szuflady z wrzutnią.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *