Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

nowe mieszkania

Zakup własnego mieszkania to zawsze bardzo poważna decyzja. Niezależnie od tego, czy kupujemy nieruchomość za własne pieniądze, czy z pomocą kredytu bankowego, jest to inwestycja na lata, a wszelkie błędy czy niedopatrzenia mogą nas jako kupujących słono kosztować. O czym warto pamiętać, a czego unikać przy kupnie władnego M? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Nie zawsze najlepsze jest to tańsze

Niewątpliwie cena nieruchomości odgrywa przy jej zakupie często rolę pierwszorzędną, ale czasami warto jednak trochę dopłacić, jeśli oczywiście mamy taką możliwość, za mieszkanie w lepiej pasującej nam lokalizacji, o lepszym standardzie czy w bezpieczniejszej okolicy. Na pewno potrzebny jest tu rozsądny kompromis między oczekiwaniami a możliwościami kupującego: zwłaszcza jeśli w perspektywie mamy wieloletnie spłacanie kredytu. W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego dochodzą koszty jego ewentualnego remontu oraz często wyższe niż w przypadku nowych mieszkań koszty eksploatacji lokalu. Warto to wszystko zsumować, jeśli ktoś zastanawia się, czy bardziej opłacalny jest zakup mieszkania od dewelopera, czy właśnie od poprzedniego właściciela.

Dobrze dobrać metraż do potrzeb

Wbrew pozorom, wcale nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W dużych miastach pojawia się problem raczej mieszkań zbyt małych, bo za każdy dodatkowy metr trzeba tu jednak sporo zapłacić. Często kupujący nie jest też w stanie przewidzieć powiększenia rodziny: mieszkania kupują nie tylko pary, ale też single, a i pary nie zawsze mają sprecyzowane plany co do liczby planowanego potomstwa. W takiej sytuacji trudno wyliczyć, jaki metraż mieszkania będzie optymalny.

A co ze zdolnością kredytową?

Marzenia marzeniami, ale trzeba podejść do sprawy realnie i zanim przejdzie się do etapu poszukiwania wymarzonego lokum, sprawdzić dokładnie swoją zdolność kredytową. Druga istotna rzecz to fakt, że do wzięcia kredytu hipotecznego wymagany jest wkład własny. Kolejnym wydatkiem, który należy uwzględnić w budżecie oraz przy wielkości kredytu, są koszty wykończenia mieszkania: jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum, trzeba się przygotować na jednorazowy duży wydatek związany z zapłaceniem za usługi różnego rodzaju fachowców czy zakup mebli.

Dobry research

Może to oczywiste, ale nie warto decydować się na kupno pierwszego mieszkania, które nam się spodobało. Wskazane jest zapoznać się gruntownie z aktualnymi trendami panującymi na rynku nieruchomości, cenami mieszkań u różnych deweloperów i w różnych dzielnicach. W przypadku kupna nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego absolutnie niezbędne jest drobiazgowe sprawdzenie stanu prawnego mieszkania, uprawnień właściciela do dysponowania im itp. Już po zakupie ważne są też oględziny mieszkania obejmujące sprawdzenie czy w lokalu nie ma wad i usterek, o których nie wspomniał sprzedający.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *