Napędy do bram – programowanie i montaż

napędy do bram

Automatyczne bramy to bramy, które można coraz częściej znaleźć na polskich posesjach. Ich nowoczesne zastosowanie, modernistyczny design i praktyczność, która jest nie do zakwestionowania wpływają na to, że Polacy decydują się na to, by brama taka znalazła się przy ich domu. Ważne jest wobec tego, aby zrobić wstępnie wszystko by brama działała jak należy. Programowanie i montaż należy pozostawić fachowcom.

Programowanie napędów do bram automatycznych

Wszystkie napędy do bram muszą być zaprogramowane pod kątem: siły, prędkości i spowolnienia podczas otwierania i zamykania bramy. Trzeba też zatroszczyć się o umieszczenie fotokomórek, zwracając szczególną uwagę na czas zamykania bramy. Wtedy nie trzeba zamykać bramy pilotem, ponieważ zamknie się ona sama po wskazanym czasie. Profesjonalni monterzy zdają sobie sprawę z tych wszystkich szczegółów. To, jak ma wyglądać programowanie uzależnione jest od tego, kim jest producent bramy i jakiego rodzaju brama ma być zamontowana. Do każdego rodzaju bramy dołączona jest inna instrukcja. Wszystkie akcesoria dodane do bramy należy zaprogramować w taki sposób, żeby codzienna obsługa bramy nie sprawiała żadnych problemów i nie doszło do żadnej awarii. Od razu po zamontowaniu bramy fachowiec powinien sprawdzić, czy urządzenie zapobiegające przygnieceniu potrafi wykryć leżący na ziemi przedmiot, o wysokości ponad 50 milimetrów oraz czy obciążenie bramy ciężarem 20 kilogramów zatrzyma jej otwieranie. Jest to jeden z ważniejszych parametrów do sprawdzenia. W programowaniu urządzeń takich jak napędy do bram trzeba także ustawić tryb pracy urządzenia przy pomocy specjalnego przełącznika. Cały cykl ustawiania musi być przeprowadzony przy zamkniętej obudowie. W tym celu wystarczy zdjąć tylną klapkę, chwycić ją obiema rękami i pociągnąć do dołu. To pozwala na sprawdzenie następujących parametrów:

– siły wymaganej do obsługi bramy

– punktów spowolnienia posuwu

– punktów skrajnych zatrzymania bramy

– długości przerwy w trybie automatycznym.

Programowanie zawsze należy zaczynać przy zablokowanym napędzie i nie ma tutaj znaczenia w jakiej pozycji będzie brama. Dzięki temu można ustawić tryb logiczny sterowania. Przy ustalaniu trybu ręcznego można określić punkty spowolnienia posuwu podczas otwierania i zamykania. Z kolei, w trybie automatycznym urządzenie samo dookreśla parametry ruchu. Przy wystąpieniu błędów podczas programowania urządzenia jest w stanie samo je wykryć. Wówczas monter zobowiązany jest do tego, aby wszystkie czynności wykonywać tak długo, aż nie wyeliminuje się wszystkich błędów. Sprawdzając opcje związane z działaniem napędów zawsze trzeba brać pod uwagę konkretny tryb. Siła, prędkość działania bramy oraz spowolnienie w trakcie otwierania i zamykania bramy domagają się dokładnego przetestowania. Pozwala to później określić, czy brama będzie działała poprawnie,czy jest w stanie zapewnić komfort użytkowania oraz czy brama jest bezpieczna. Testy muszą być dokładniejsze w przypadku gdy brama posiada akcesoria dodatkowe.

Montaż napędów do bram

Monterzy urządzeń jakimi są napędy do bram powinni przestrzegać konkretnych ustaleń technicznych, co pozwala na sprawny przebieg prac montażowych. Muszą upewnić się, że każda brama automatycznie otwierana nie zacina się podczas manualnego otwierania. Muszą również dopilnować tego, by brama nie była zamontowana na wzniesieniu, czy na nierównym terenie. To może bowiem nadwyrężyć pracę automatyki. Zawsze monter musi upewnić się, że dany zestaw pasuje do automatyki. Należy wobec tego sprawdzić specyfikacje podane przez producenta. Napęd do bramy powinien być przystosowany do obciążeń bramy, a więc do jej masy. Monterzy muszą też sprawdzić siłowniki elektryczne pracujące na zewnątrz. Każdy siłownik wymaga klasy szczelności minimum IP54. Najlepsza jest klasa IP65. Szczelność nie może być zbyt niska, gdyż wtedy brama nie będzie odporna na działanie szkodliwych warunków pogodowych. W przypadku zastosowania podziemnych siłowników trzeba sprawdzić wilgotność gruntu. Siłowniki są zaprojektowane do pracy pod ziemią, a nie pod wodą. Klasa szczelności IP65 oznacza, że:

– produkt nie będzie uszkodzony, jeśli znajduje się do 15 centymetrów pod wodą, maksymalnie przez kwadrans

– nie dojdzie do szkodliwego oddziaływania wody, jeśli nastąpi zanurzenie w wodzie pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu, a więc do 1 metra zanurzenia

– czas testów powinien wynosić 30 minut

– zanurzenie robi się na głębokość przynajmniej 1 metra dołu urządzenia i minimum 15 centymetrów góry urządzenia.

Wiedza ta zalicza się do wiedzy specjalistycznej, dlatego urządzenia do sterowania automatycznego bramą powinny być montowane wyłącznie przez profesjonalnych monterów. Montaż napędów do bram dotyczy także sprawdzenia stanu otoczenia pod kątem wiatru, który może oddziaływać na bramę. Systemy niskiego napięcia wpływają na bezpieczeństwo instalacji. Przy montażu należy też uzgodnić, czy brama ma się otwierać na zewnątrz, czy do wewnątrz posesji. Ważny będzie sposób uruchamiania bramy. Mogą do tego służyć: piloty zdalnego sterowania, klawiatury szyfrowe, czytniki kart, przyciski zewnętrzne, pętle indukcyjne, fotokomórki, czy telefon komórkowy. Monter musi też posiadać informacje na temat tego, czy brama ma być dostępna dla gości.

Dlatego właściciel każdej bramy musi monterowi udzielić tych ważnych informacji. I zawsze trzeba się upewnić, że do montażu wynajmuje się osoby doświadczone. Każdy monter wie, jakie czynności są konieczne, by przy montażu nie doszło do popełnienia błędów. Ponadto wie też, co jest ważne, jeśli chodzi o programowanie bramy automatycznej. Są to kwestie bardzo ważne i właśnie dlatego muszą być zlecone osobom mającym o tym dużą wiedzę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *