Narzędzia niezbędne w warsztatach motoryzacyjnych

Narzędzia

Trudno wyobrazić sobie solidny, profesjonalny warsztat samochodowy, który funkcjonowałby bez odpowiednich narzędzi – to właśnie od klasy wyposażenia w dużej mierze zależy jakość wykonywanych w warsztacie napraw. Wachlarz niezbędnego wyposażenia jest niezwykle rozbudowany i obejmuje zarówno narzędzia obsługiwane ręcznie, jak i te zasilane przy pomocy energii elektrycznej oraz sprężonego powietrza.

Klucze

Jeśli mielibyśmy wskazać narzędzia stanowiące absolutną podstawę wyposażenia warsztatu samochodowego, to bez wątpienia stanowiłyby ją wszelkiego rodzaju klucze.

– Od prostych, pozbawionych ruchomych części kluczy płaskich, po profesjonalne, pozwalające z dużą precyzją określać siłę dokręcenia śruby klucze dynamometryczne: sprzęty te wykorzystywane są w znacznej większości wykonywanych przy samochodzie prac. – mówi przedstawiciel firmy RozruchZaletą kluczy ręcznych jest to, że nie wymagają one dostępu do energii, są lekkie i poręczne – dzięki nim możliwe jest wykonywanie napraw w każdych warunkach.

Wkrętaki

Potocznie nazywane również śrubokrętami. Podobnie jak klucze, wkrętaki stanowią bardzo zróżnicowaną grupę akcesoriów – różnią się między sobą między innymi wielkością, kształtem, długością trzpienia oraz mechaniką pracy.

Szczypce

Ich zadanie jest bardzo proste – pozwalają one solidnie chwycić dany element. Ząbki pokrywające wewnętrzną powierzchnię szczypiec skutecznie zapobiegają ześlizgiwaniu się narzędzia. Przydają się one między innymi przy odkręcaniu zapieczonych śrub lub w sytuacji, gdy musimy przytrzymać element, by nie obracał się kiedy wykonujemy na nim jakąś pracę.

Elektronarzędzia

Wiele z ręcznych narzędzi wykorzystywanych w warsztatach samochodowych ma swoje odpowiedniki w elektronarzędziach, które – zgodnie ze swą nazwą – zasilane są przy użyciu energii elektrycznej. Znaczącą przewagą elektronarzędzi nad sprzętami obsługiwanymi manualnie jest ich wysoka wydajność i moc, pozwalająca wykonać wszystkie prace w krótkim czasie i przy minimalnym nakładzie energii. Nie są one jednak pozbawione wad. Elektronarzędzia mogą pobierać energię prosto z dwóch źródeł – z akumulatorów lub sieci elektrycznej. Pierwsze są bardziej mobilne, jednak stosunkowo ciężkie i charakteryzują się mniejszą mocą. Elektronarzędzia z przewodem sieciowym są bardziej wydajne, jednak przewód może ograniczać możliwość manewrowania nimi.

Narzędzia pneumatyczne

Alternatywą dla elektronarzędzi są narzędzia zasilane przy pomocy sprężonego powietrza. Żeby z nich korzystać warsztat musi być wyposażony w agregat lub specjalną instalację pneumatyczną, jednak w wielu przypadkach jest to inwestycja godna polecenia. Dlaczego? Ponieważ narzędzia pneumatyczne są bardzo wydajne, a przy tym proste w obsłudze i eksploatacji. Nieskomplikowana konstrukcja powoduje, że rzadko się psują, a brak elementów elektrycznych sprawia, że są one całkowicie wolne od iskrzenia. To bardzo ważne w warsztatach samochodowych, gdzie jedna iskra może doprowadzić do zaprószenia ognia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *