O czym mówi udźwig wózka widłowego?

IPZ

Udźwig wózka widłowego jest jednym z najważniejszych jego parametrów. Informuje on o maksymalnym ciężarze ładunku, jaki został przewidziany przez producenta dla konkretnego modelu, podczas podnoszenia ładunku na określoną wysokość. Należy bezwzględnie przestrzegać założonych wartości, ponieważ ich przekroczenie może skończyć się wypadkiem przy pracy. Przedstawiamy garść informacji na temat tego parametru.

Udźwig nominalny

Udźwig wózka widłowego można odczytać bezpośrednio z diagramu, znajdującego się na specjalnej naklejce z tabelą, w którą musi być obowiązkowo wyposażony każdy wózek widłowy – czy to bezpośrednio na pojeździe czy stanowisku operatora. W zależności od producenta i modelu pojazdu, diagramy udźwigu wózka widłowego mogą trochę różnić się między sobą wyglądem, ale sposób ich odczytywania jest niezmienny i uniwersalny. Należy pamiętać, że diagram dotyczy udźwigu nominalnego, czyli ustalonej przez producenta wózka widłowego maksymalnej wagi ładunku, jaka może zostać bezpiecznie uniesiona przez podnośnik na konkretną wysokość.

Wyznaczanie wartości z diagramu

Na diagramie zaprezentowane są trzy wartości:

  • Maksymalna wysokość, na jaką można podnieść ładunek w mm.
  • Maksymalna dopuszczalna waga ładunku w kg.
  • Wymagana odległość środka ciężkości transportowanego ładunku od czoła wideł w mm.

Znając dwie wartości, w prosty sposób można odczytać trzecią – bez zbędnego wyliczania i karkołomnych kalkulacji oraz podejmowania wielu ryzykownych prób.

Przy odczytywaniu udźwigu nominalnego należy znać wartość wysokości, na jaką będzie podnoszony ładunek oraz gdzie będzie znajdował się jego środek ciężkości. W przypadku szukania informacji o jego miejscu, trzeba znać masę ładunku i wysokość, na jaką będzie podnoszony. Analogicznie – ową wysokość można odczytać przy znajomości masy ładunku i odległości środka ciężkości od czoła wideł.

„Diagramów udźwigu wózka widłowego nie można stosować zamiennie, ponieważ są one ustalane przez producentów dla konkretnych modeli, różniących się od siebie parametrami” – przypomina doradca klienta w firmie IPZ, znanego dystrybutora wózków widłowych, który oferuje również ich wynajem oraz serwis.

Udźwig rzeczywisty i zredukowany

Warto pamiętać, że istnieją także dwie inne wartości związane z udźwigiem. Udźwig rzeczywisty może być równy lub mniejszy od nominalnego, np. gdy jeden z parametrów (odległość środka ciężkości od czoła wideł, wysokość podnoszenia lub waga) przekracza wartość nominalną. Udźwig zredukowany stanowi natomiast wyznaczony przez producenta maksymalny i ostateczny ciężar ładunku, jaki wózek widłowy może unieść – bez szwanku dla konstrukcji – powyżej ustalonej dla udźwigu nominalnego wysokości przy zachowaniu określonego środka ciężkości.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *