Objawy nerwicy – jak je rozpoznać?

objawy nerwicy wrocław

Nierzadko zastanawiamy się, czy nasze zachowania są objawami nerwicy, czy po prostu efektem tego, że jesteśmy zestresowani. Musimy jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o różnego rodzaju nerwice, dają nam one o sobie znać na różnych płaszczyznach. To nie tylko kwestia niestabilności emocjonalnej czy też stanu, w którym ciągle jesteśmy podenerwowani lub zestresowani. Nerwica oddziałuje na cały nasz organizm, a jej rozpoznanie wcale nie jest takie proste. Bardzo łatwo jest bowiem pomylić nerwicę z objawami szeroko pojmowanego stresu, który może być wynikiem napięcia w pracy, czy też sytuacji życiowej, w której aktualnie się znajdujemy. Jak zatem rozpoznać nerwicę?

Objawy nerwicy

Zanim szczegółowo określimy, jak przedstawiają się objawy nerwicy, warto jest zwrócić uwagę na to, że dzielą się one na dwie grupy. Do pierwszej z nich, możemy zaliczyć przede wszystkim objawy somatyczne. Drugą grupą są objawy, które dotykają m.in. strefy związanej z naszymi emocjami.

Objawy somatyczne, które przypisuje się nerwicy, to przede wszystkim bardzo często pojawiające się zawroty głowy. Może też towarzyszyć im niestabilny rytm serca. Jeśli zaobserwujemy u siebie nawracające problemy z żołądkiem, bóle brzucha czy brak apetytu, to także może być objaw nerwicy. Czasem mogą się też pojawiać zaburzenia związane z prawidłowym funkcjonowaniem wzroku czy słuchu.

Jeśli zaś chodzi o objawy nerwicy wrocław, które związane są z naszym stanem emocjonalnym, należy wyróżnić tutaj przede wszystkim towarzyszący nam niepokój. Ten niepokój może powodować, że m.in. nie będziemy czuli się bezpiecznie. Poczucie frustracji i poirytowania także możemy zaliczyć do objawów związanych z nerwicą. Apatia i ciągłe przeświadczenie o tym, że „nie mamy na nic siły”, to także jeden z emocjonalnych objawów nerwicy, jak również i to, że nie potrafimy cieszyć się czy w ogóle nie wykazujemy oznak radości. Zmienne nastroje, popadanie ze skrajności w skrajność – rano czujemy się „dobrze”, zaś już kilka godzin później dopada nas złość, czujemy się sfrustrowani i zestresowani – to także jest jeden z najważniejszych symptomów, jeśli chodzi o zdiagnozowanie nerwicy.

Jeśli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z powyżej wymienionych objawów, a już szczególnie, jeśli będą one występowały w „towarzystwie” innych, to nieodzowny znak, że powinniśmy udać się na wizytę do psychoterapeuty.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *