Obowiązkowe kursy bhp

kursy bhp

Nie ma wątpliwości, iż kursy bhp często przeprowadzane są niedbale.

Niewątpliwie jednak, odpowiedzialny pracodawca dba o to, aby w jego firmie każdy pracownik posiadał zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną odnośnie higieny pracy. Kiedy konieczne jest przeprowadzanie szkoleń bhp i jak powinny one przebiegać?

Szkolenie nowego pracownika

Przeprowadzanie kursów bhp jest konieczne w przypadku nowych pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie udziału w pełnym kursie każdemu, kto został przyjęty do danej firmy. Warto jednak pamiętać, iż konieczne jest również przeprowadzanie okresowych kursów z udziałem stałych pracowników. Chodzi o to, aby stale przypominać pracownikom o obowiązujących zasadach oraz poinformować ich o ewentualnych zmianach, jakie zaszły w prawie od czasu pierwszego szkolenia.

Teoria i praktyka

Szkolenia bhp składają się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na przekazaniu wiedzy teoretycznej. Odnosi się ona po pierwsze do ogólnych przepisów prawnych, a po drugie do regulaminu danej firmy. Dlatego też, szkoleniom bhp poddawaniu są również pracownicy, którzy poprzednio byli zatrudnieni na podobnym stanowisku. Specyfika pracy w każdej firmie, a czasem nawet w każdej hali produkcyjnej jest bowiem nieco inna.

Kiedy szkoleniowiec bhp ma już pewność, że pracownicy przyswoili wiedzę teoretyczną, przychodzi czas na etap praktyczny. Prowadzący szkolenie ma obowiązek samodzielnie pokazać pracownikom jak powinni wykonywać konkretne czynności. Ważne jest, aby podczas szkoleń bhp pracownicy zostali przeszkoleni kompleksowo. Chodzi o to, aby szkoleniowiec zaprezentował wszelkie czynności, jakie dany pracownik być może będzie musiał wykonywać, a nie tylko te, które należą do jego codziennych obowiązków.

Kto przeprowadza kursy bhp?

Przeprowadzaniem szkoleń bhp zajmują się firmy prywatne posiadające odpowiednie zezwolenia i kwalifikacje. Zwykle więc nawiązuje się współpracę z tego rodzaju firmą, która w razie potrzeby wysyła do zakładu pracy swoich przedstawicieli. Niemniej jednak, można również zatrudnić specjalistę od bhp, który będzie pracował na etacie w danym zakładzie pracy. Wydaje się jednak, że ma to sens tylko w przypadku największych firm, zatrudniających dziesiątki pracowników.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *