Odkurzacz ekstrakcyjny – co to jest i kiedy warto go kupić?

odkurzacz ekstrakcyjny

Czyszczenie ekstrakcyjne to wydajna metoda pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu w trakcie sprzątania. Coraz więcej firm oraz klientów indywidualnych decyduje się na zakup właśnie odkurzacza ekstrakcyjnego. Czym jest to urządzenie i kiedy warto mieć je na własność?

Co to jest odkurzacz ekstrakcyjny i jak działa?

Odkurzacz ekstrakcyjny pod względem mechanizmu przypomina nieco zwykły odkurzacz. Różnica poleca na tym, że odkurzacz ekstrakcyjny ma dwa zbiorniki. Pierwszy z nich jest przeznaczony do przechowywania zanieczyszczeń, drugi z kolei mieści w sobie czysty roztwór roboczy.

Nowoczesny odkurzacz ekstrakcyjny to urządzenie wyposażone w zestaw rur ze specjalnymi dyszami, które wytryskują detergent czyszczący. Mechanizm jest zależny od pompy, która podaje roztwór roboczy pod odpowiednim ciśnieniem, co pozwala doskonale zwilżyć powierzchnię przeznaczoną do prania. Oprócz tego odkurzacz ekstrakcyjny posiada również specjalne ssawki, które maksymalnie zwiększają podciśnienie odsysania w odniesieniu do powierzchni styku oraz powierzchni, która poddawana jest czyszczeniu.

W skrócie więc odkurzacz ekstrakcyjny łączy w sobie funkcje odkurzania oraz prania. Duże ciśnienie, które uderza w brud, sprawia, że przy użyciu tego sprzętu można pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zanieczyszczeń. Do prania używa się detergentów, które się nie pienią, dzięki czemu nie ma możliwości, by włókna pranej tkaniny się uszkodziły. Po zwilżeniu czyszczonej powierzchni roztwór jest wciągany wraz z rozpuszczonymi zabrudzeniami. To sposób na dokładne doczyszczenie oraz zdezynfekowanie powierzchni.

Zastosowanie odkurzacza ekstrakcyjnego

Gdzie znajduje zastosowanie odkurzacz ekstrakcyjny? W wielu miejscach profesjonalny odkurzacz tego typu okaże się idealny do czyszczenia wykładzin, dywanów oraz prania tapicerki. Może być odpowiedni również do wyprania materaca, odświeżenia firanek lub doczyszczenia obicia meblowego. Odkurzacz ekstrakcyjny będzie pomocny również w czyszczeniu drewnianych powierzchni oraz rozlanych substancji na podłodze.

Odkurzacz ekstrakcyjny szczególnie sprawdzi się w miejscach, w których liczą się doskonałe warunki sanitarne oraz higieniczne. Profesjonalny sprzęt od sprawdzonego producenta skutecznie usunie alergeny, bakterie oraz niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. 

Jakie parametry są istotne przy wyborze odkurzacza piorącego?

W procesie zakupu odkurzacza ekstrakcyjnego warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Po pierwsze, moc urządzenia. Im większa moc, tym efektywniejsze i prostsze będzie sprzątanie przy użyciu tego sprzętu. Po drugie, odpowiednie detergenty. Aby osiągnąć najlepszy efekt czyszczenia, należy wybierać środki piorące, które zaleca sam producent. Po trzecie, końcówka ssąca. Ważne, żeby pozwalała ona odpowiednio zasysać brud i zwilżać czyszczoną powierzchnię. Po czwarte, istotna jest również waga odkurzacza oraz jego głośność. Oba te parametry wpływają na komfortową pracę z urządzeniem. Po piąte, długość kabla. Warto wybierać odkurzacz ekstrakcyjny, którego kabel pozwoli na dotarcie do wszystkich miejsc wymagających czyszczenia. I na koniec – regulacja mocy, dodatkowe rury teleskopowe oraz turboszczotka. Te wspomagające elementy pozwolą skuteczniej czyścić zabrudzone powierzchnie.

Wybierz odkurzacz ekstrakcyjny i zobacz, jak komfortowo i skutecznie może przebiegać sprzątanie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *