Odpowiednie nawyki i profilaktyka

stomatolog

Dbanie o higienę jamy ustnej należy rozpocząć jak najwcześniej. Zanim naszemu maluszkowi wyrżną się pierwsze ząbki, warto używać miękkiej szczoteczki, którą masujemy dziąsła.

Dzięki temu przyzwyczajamy dziecko do dbania o przyszłe uzębienie i uczymy, że zęby należy myć regularnie. Stomatolog dziecięcy powinien być przez nas regularnie odwiedzany od moment pojawienia się zębów. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza pociecha prawidłowo się rozwija, a dodatkowo przyzwyczaimy dziecko, że do stomatologa należy chodzić przynajmniej raz na pół roku, na przegląd. Pozwala to na wychwycenie wszystkich niepokojących zmian i szybką interwencję, gdyby pojawiło się coś niepokojącego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przychodnia dentystyczna powinna być przez nas regularnie odwiedzana, nie tylko ze względu na konieczność przeprowadzania przeglądów, ale również po to, by wykonywać proste zabiegi mające na celu zabezpieczenie naszych zębów przed próchnicą. Raz w roku (a najlepiej dwa) powinniśmy:

  • wykonać przegląd
  • wykonać lakowanie stałych trzonowców (i zębów mlecznych u dzieci)
  • poddać się fluoryzacji (ten zabieg zmniejsza wystąpienie próchnicy aż o 40%!)
  • usunąć osad (czyli wykonać piaskowanie)
  • wykonać skaling (inaczej mówiąc usunięcie kamienia nazębnego)

Oprócz tego, stomatolog powinien nas poinstruować jak prawidłowo szczotkować zęby, jakich past do zębów warto używać, a także w jaki sposób nitkować zęby. Powinniśmy także uzyskać informacje na temat płynów do płukania jamy ustnej.

Oczywiście oprócz regularnych wizyt u dentysty, powinniśmy także dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Najlepiej jednak byłoby robić to po każdym posiłku, dlatego, jeżeli mamy taką możliwość nośmy ze sobą szczoteczkę na uczelnię, do szkoły lub pracy. Bardzo ważne jest, by nie podjadać między posiłkami. Resztki, zalegające na zębach stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Starajmy się także unikać dużych ilości cukru i słodzonych napojów. Oraz, o czym niewiele osób pamięta, produktów bardzo kwaśnych, ponieważ ich pH niekorzystnie wpływa na nasze szkliwo. Dbajmy o zęby, które powinny nam służyć całe życie. Nie tylko do gryzienia, ale również do prawidłowego podtrzymywania mięśni naszej twarzy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *