Czy osoby bez wykształcenia medycznego mogą opiekować się starszymi osobami?

carework.pl

Praca opiekuna do osób starszych nie jest prosta. Wymaga wielkiego poświęcenia oraz dodatkowych atutów, które zamykają się pod szerokim napisem ‘empatia’. Jednak wiele osób uważa, że pomimo jej posiadania nie mogą wykonywać tego zajęcia, gdyż nie mają wykształcenia medycznego. Czas zmienić myślenie i pomóc starszym znaleźć naprawdę godnych opiekunów wśród ludzi dobrej woli.

Opiekun, ale nie medyczny

Warto przypomnieć, że zwykle osoby starsze mają osobną opiekę medyczną w postaci pomocy pielęgniarskiej. Dlatego nie ma możliwości, by opiekun musiał posiadać wykształcenie medyczne. Wiedza z zakresu udzielania pomocy oraz opiekowania się schorowanym starszym jest rzecz jasna niezbędna, ale nabywa się ją w trakcie przygotowania do pracy i poznawania nawyków osoby podopiecznej. Dzięki temu spełniamy funkcję idealnej pomocy w nieprzewidzianych sytuacjach.

Za co odpowiedzialny jest opiekun?

Przede wszystkim opiekun osób starszych dba o psychikę swojego podopiecznego. Spędza z nim czas, zapewnia rozrywkę, pomaga w wielu kwestiach np. w poruszaniu się czy jedzeniu. Jednak podstawowe zajęcia medyczne są domeną lekarzy i pielęgniarek. Opiekun musi wiedzieć na co cierpi osoba starsza oraz jak jej pomóc, a także pilnować, by brała ona leki w odpowiednich ilościach i czasie. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy osoba taka ma problemy z pamięcią. Dzięki takiemu podejściu starsi mają kogoś, z kim mogą porozmawiać i spędzić czas, nie są sami, ale pod stałą opieką.

Trzeba wiedzieć, kiedy wezwać pomoc

„Najważniejsza jest znajomość danej osoby, jej przyzwyczajeń oraz zachowań i tego, by w odpowiednim momencie zawołać pomoc.” – mówi Anna, opiekunka osób starszych od pięciu lat. To ważne, by przekonać się, jakie zachowania są normalne, a jakie nie powinny się zdarzać i w odpowiednim momencie reagować i wzywać pomoc.

Opiekun osób starszych nie musi mieć wykształcenia medycznego. Musi być bystry, empatyczny, mieć chęć poznawania ludzi oraz ich zachowań, musi odznaczać się cierpliwością i przede wszystkim szybko reagować, gdy dojdzie do sytuacji kryzysowej. Dla takich osób znajdzie się zawsze praca na carework.pl.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *