PALETYZACJA OD KUCHNI

Transport różnego rodzaju produktów na paletach już od wielu lat jest standardem

Transport różnego rodzaju produktów na paletach już od wielu lat jest standardem. Paletyzacja przyjęła się ponieważ znacznie ułatwia manewrowanie ułożonym towarem, zarówno w czasie transportu, jak i podczas magazynowania. Na ostatnich częściach linii produkcyjnych – na liniach pakujących i paletyzujących, ludzie zostają wyparci przez maszyny. Od wielu lat w użyciu są paletyzatory płytowe, chociaż dziś coraz częściej są one zastępowane przez bardziej elastyczne roboty paletyzujące. Dzieje się tak, ponieważ roboty mają wiele zalet przy relatywnie niskich kosztach zakupu, i bardzo niskich kosztach eksploatacji.

Paletyzacja w wykonaniu robota jest dużo szybsza i efektywniejsza niż w przypadku wykonywania tego zajęcia przez człowieka. Robot potrafi paletyzować różnorodne produkty, na wielu liniach produkcyjnych jednocześnie – co znacznie zwiększa efektywność produkcji. Dodatkowo roboty paletyzujące mogą być wzbogacane o urządzenia peryferyjne, np. systemy wizyjne, które umożliwiają robotom ‘widzenie’, czy wagi, dzięki którym roboty są w stanie precyzyjnie określić ciężar produktu czy partii produktów w milisekundzie. Mogą mieć wbudowane wykrywacze metali lub moduły służące do etykietowania.

Paletyzacja, depaletyzacja i pakowanie to czynności odbywające się z reguły na początku i na końcu linii produkcyjnej, w dużych jak i małych przedsiębiorstwach, w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu. Szybkość i dokładność tych procesów w dużym stopniu wpływa na jakość i wydajność całej produkcji. Roboty przystosowane do wykonywania tych zadań są gotowe do bezustannej pracy, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, dzięki czemu mają znaczny wpływ na obniżenie kosztów produkcji. Dlatego właśnie paletyzacja i pakowanie to najchętniej automatyzowane procesy w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Roboty, w przeciwieństwie do ludzi, są precyzyjniejsze, nie odczuwają zmęczenia fizycznego, nie mają problemu z podnoszeniem i przenoszeniem niewymiarowych opakowań o dużej masie. Wykorzystanie maszyn w tym procesie pozwala na wyręczenie ludzi w żmudnych i nudnych, powtarzalnych czynnościach, często też niebezpiecznych dla zdrowia lub nawet życia. W przypadku towarów takich, jak produkty żywnościowe czy leki, maszyny gwarantują też zwiększenie poziomu higieny – eliminują niebezpieczeństwo zanieczyszczenia towarów podczas ich obróbki przez człowieka. Roboty pakujące są dużym sprzymierzeńcem człowieka w starciu ze ścisłymi normami i standardami technologicznymi oraz higienicznymi.

Nic więc dziwnego, że ogromna większość przedsiębiorstw już zautomatyzowała swoje linie pakujące i stanowiska paletyzujące. Na rynku działa wiele firm oferujących kompleksowe usługi w tym zakresie, od projektowania, przez budowę po instalację maszyn na hali produkcyjnej, wraz z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak wagi, detektory metalu, etykieciarki (np. firma Alima – Pack ze Środy Wielkopolskiej, lokalny specjalista, który wyposażył już w profesjonalny sprzęt niejedną firmę). Inwestycja w roboty pakujące zwraca się błyskawicznie, jako, że wzrost efektywności procesów produkcji wyraźnie przekłada się na zwiększenie przychodów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ALIMA-PACK.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *