Parametry klimatyzatorów – co bierzemy pod uwagę przy wyborze?

Kiedy postanowimy zakupić system klimatyzacji do naszego domu lub firmy, powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepiej spełniać swoje zadanie zgodnie z naszymi potrzebami.

Może wydawać się nam, że poradzimy sobie z wyborem sami. Najlepszym jednak sposobem doboru klimatyzatora jest powierzenie tego zadania fachowcowi, posiadającemu doświadczenie i dysponującemu odpowiednimi narzędziami. Takim narzędziem jest specjalny program komputerowy, przy użyciu którego można określić w precyzyjny sposób potrzebną nam moc klimatyzatora. Producenci tych systemów mają już opracowane specjalne kalkulatory mocy dla swoich produktów.

Parametry klimatyzatorów

Podstawowym parametrem jakim opisuje się klimatyzatory, jest ich moc chłodnicza. Dobranie odpowiedniej mocy to jednak dość skomplikowana sprawa. Optymalna moc chłodnicza klimatyzacji, musi pokrywać ciepło, jakie jakie wytwarza się w pomieszczeniu, które chcemy ochłodzić. Im więcej ciepła dostaje się do pomieszczeń, tym więcej mocy musi mieć klimatyzacja. Można wyliczyć to na kilka sposobów, ale w każdym przypadku najpierw musimy znać powierzchnię pomieszczeń, które mają być klimatyzowane. Dopiero potem bierzemy pod uwagę bilans cieplny. Im więcej uwzględnimy parametrów, tym dokładniej obliczymy moc chłodniczą, potrzebną w nowo zakupionym klimatyzatorze.

Ciepło dostaje się do naszych domów różnymi sposobami, mają na to wpływ między innymi okna, na które pada słońce, rodzaj zewnętrznych ścian i pokrycia dachowego. Ponadto należy pamiętać, że ciepło wytwarzają też ludzie i zwierzęta przebywające w pomieszczeniu oraz wszystkie pracujące w nim urządzenia, takie jak włączone lodówki, sprzęt RTV, pracujące kuchenki, komputery czy nawet oświetlenie.

Aby dobrze wybrać klimatyzator, należy wziąć też pod uwagę przeznaczenie pomieszczeń, rozmieszczenie okien czy współczynnik przenikania w szybach. Jak widać, jest to dość skomplikowany proces, dlatego wybór, jak i montaż klimatyzacji warto powierzyć specjaliście. Również specjalista powinien mieć później oko na nasze urządzenia, poddając je regularnemu przeglądowi i serwisowaniu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *