Pellet i ekogroszek. Porównanie

Pellet

Pellet i ekogroszek należą obecnie do najczęściej wybieranych na rynku paliw stałych. Różnią się od siebie pod kilkoma względami. Ich wybór jednak nie jest oczywisty i wbrew pozorom nie stanowi łatwej decyzji. W grę wchodzą bowiem tutaj takie ważne kwestie jak koszty, ekologia oraz utrzymanie czystości. A które paliwo może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem?

Kilka słów na temat pelletu i ekogroszku

Ekogroszek to paliwo, które powstaje z węgla kamiennego i dostępne jest w postaci granulatu o różnym rozmiarze. Pellet zaś tworzony jest z biomasy, stanowiącej odnawialne źródło energii. Najczęściej w jego skład wchodzą drewniane trociny i przyjmuje on formę małych, zazwyczaj kilkumilimetrowych granulek. Który z nich zatem stanowi lepszy wybór? Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym kryteriom.

Cena

Jeszcze do niedawna ekogroszek cieszył się większą popularnością ze względu na niską cenę. Obecnie jednak sytuacja się zmieniła i koszt jego zakupu bywa niewiele niższy od zakupu pelletu. Biorąc jednak pod uwagę kaloryczność obu paliw, wychodzi na to, że ekogroszek stanowi bardziej opłacalne rozwiązanie. Paliwa to pozwala bowiem na oszczędności sięgające w sezonie grzewczym nawet kilkuset złotych.

Dbałość o środowisko

„W kwestii ekologii zdecydowany prym wiedzie zaś pellet. Powstaje on z biomasy, a co za tym idzie, jest paliwem w 100% naturalnym. Ponadto ilość dwutlenku węgla, jaka powstaje w trakcie spalania pelletu, jest znacznie niższa od tej, jaka towarzyszy spalaniu ekogroszku. Obecnie co prawda dostępny jest on również w postaci, która zapewnia niższą emisję dwutlenku węgla, jednakże nie zmienia to jego pozycji w porównaniu z pelletem” – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Budmet Nocoń, która oferuje wysokiej jakości pellet i ekogroszek.

Ponadto w wyniku spalania paliwa, jakim są drewniane granulki, powstaje popiół, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako nawóz naturalny.

Utrzymanie czystości

Wreszcie kryterium, związane z utrzymaniem czystości. Z pozoru i w teorii być może mniej ważne, w praktyce okazuje się niezwykle istotne, gdyż dotyczy naszego codziennego funkcjonowania. W kotłowni, gdzie pracuje kocioł na ekogroszek, osadza się pył węglowy, którego usunięcie z niektórych powierzchni może nie być łatwe. Ponadto z uwagi na dużą ilość popiołu, jaka powstaje w trakcie spalania ekogroszku sprawia, że częstotliwość czyszczenia pieca jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku kotła na pellet. Ten ostatni „produkuje” jedynie niewielkie i łatwe do usunięcia ilości jasnego kurzu.

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z paliw – pellet czy ekogroszek – stanowią lepsze rozwiązanie. Choć ten pierwszy jest bardziej ekologiczny i czysty, to jednak koszt jego zakupu może być wyższy od ekogroszku, a kaloryczność mniejsza. Tutaj już decyzję musimy podjąć sami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *