Plusy i minusy kupowania nieoryginalnych części samochodowych

części do Volkswagena

Wybór między częściami nieoryginalnymi a tymi od producenta wywołuje wiele wątpliwości. Jeśli twój samochód był niedawno w naprawie, zapewne wiesz, że mówienie, że części samochodowe są drogie, jest niedopowiedzeniem

Wybór między częściami nieoryginalnymi a tymi od producenta wywołuje wiele wątpliwości. Jeśli twój samochód był niedawno w naprawie, zapewne wiesz, że mówienie, że części samochodowe są drogie, jest niedopowiedzeniem. Wymień kilka naraz i na pewno przeżyjesz szok, gdy zobaczysz swój rachunek. Problem polega na tym, że nie masz większego wyboru. Zepsutą część samochodu rzadko można naprawić – najczęściej trzeba kupić zastępczą – używaną, lub nową – od producenta, lub tańszy zamiennik.

Czym dokładnie są nieoryginalne części zamienne?

To proste. Części nieoryginalne to te, które nie są wytwarzane przez oryginalnego producenta. Na przykład, części do Volkswagena będą miały swoje tańsze, nieoryginalne wersje/zamienniki. Są one faktycznie produkowane przez firmę, która je wykonała, więc pod względem technicznym są wytwarzane przez oryginalnego producenta. Po prostu nie zostały wyprodukowane przez firmę, która wykonała części w oryginalnym pojeździe.

Czy to naprawdę ma znaczenie, jakie jest źródło części?

To zależy od konkretnej części i konkretnego producenta. Części nieoryginalne są często tańsze niż ich oryginalne odpowiedniki. Konwencjonalne myślenie polega zatem na tym, że ze względu na niższą cenę, części nieoryginalne są gorszej jakości niż oryginały. I tak było – wiele lat temu. Jakość części zamiennych uległa poprawie w ciągu ostatnich kilku lat, choć wciąż nie można ich przyrównać do części oryginalnych.

Mając to na uwadze, oto lista zalet i wad nieoryginalnych części samochodowych.

Plusy zamienników

Koszt: tu możesz spodziewać się sporych różnic – choć od tej reguły są wyjątki. Ceny części zamiennych są prawie zawsze niższe niż w przypadku części oryginalnych. Jednak jeśli jesteś użytkownikiem samochodu marki Volkswagen, na pewno ucieszy cię wiadomość, że w ramach oficjalnego programu partnerskiego Nora, oryginalne części do Volkswagena kupisz w cenie tańszych zamienników. Odwiedź stronę internetową www.programnora.pl aby poznać szczegóły promocji.

Wybór: Twój samochód ma jednego producenta, więc jeśli chcesz mieć część oryginalną, będziesz miał ograniczoną liczbę lokalnych punktów, które taką część sprzedadzą. Nie dotyczy to tańszych zamienników. W rzeczywistości możesz mieć wielu producentów do wyboru. Duży wybór niesie ze sobą większą wygodę. O wiele bardziej prawdopodobne jest znalezienie części zamiennych, których potrzebujesz w lokalnym sklepie części, w porównaniu do wersji oryginalnej, która może być dostępna tylko w sklepie dealerskim. (lub za pośrednictwem strony internetowej www.programnora.pl).

Wady części zamiennych

Jakość: Większy wybór oznacza większe prawdopodobieństwo napotkania części o niższej jakości. Niska jakość często wiąże się z problemami dopasowania i wykończenia, które mogą przysporzyć więcej kłopotu, niż są tego warte. Kupuj bezpiecznie i wybieraj oryginalne części samochodowe.

Gwarancja: Praktycznie wszystkie części od producenta mają pewien poziom ochrony gwarancyjnej, zwykle jeden rok. Części nieoryginalne czasami są dostarczane z niewielką lub żadną gwarancją. Zazwyczaj jest ku temu powód.

Skąd wiesz, czy części zamienne są dobre?

Ustalenie jakości części zamiennych jest trochę ryzykowne. Będziesz musiał zrobić trochę badań. Zapytaj zaufanego mechanika. Sprawdź, co mówią klienci online. Dowiedz się więcej o reputacji producenta części zamiennych. I pamiętaj, aby zadać sobie to pytanie: czy cena jest zbyt dobra, aby była prawdziwa? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to trzymaj się z daleka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *