Czy płyty PIR są przyjazne dla alergików?

PIR

Termoizolacja przy wykorzystaniu płyt PIR to doskonały i bardzo wydajny sposób ocieplania budynków, szczególnie tych nowoczesnych, gdzie dąży się niemal do pasywności energetycznej. Z takich elementów można korzystać w kontekście ocieplania nie tylko ścian elewacyjnych, ale też płaskich dachów, ścianek działowych czy podłoża. Ale czy takie rozwiązania będą dobre dla alergików?

Co warto wiedzieć o płytach PIR?

Termoizolacja z wykorzystaniem płyt PIR to świetny sposób na zwiększenie energooszczędności w każdym nowo powstającym budynku mieszkalnym. Technologie te stanowią doskonałą odpowiedź na wyśrubowane współczesne wymagania dotyczące dociepleń domów.

Produkty wytwarzane ze specjalnej pianki poliizocyjanurowej, dostępne na przykład w ofercie firmy Gór-Stal, z nawiązką spełniają oczekiwane parametry ekologiczne i nie wpływają negatywnie na środowisko. Nie tylko przyczyniają się bowiem do mniejszych strat ciepła, ale też same w sobie w całości podlegają recyklingowi.

Materiał jest odporny na wilgoć i na ogień oraz ma bardzo niewielki współczynnik przewodzenia ciepła, zatem nie pozwala na wydostanie się go z wnętrza na zewnątrz. Jednocześnie jest on bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i – co najważniejsze w kontekście tego artykułu – antyalergiczny. Nie zawiera w sobie bowiem żadnych potencjalnie alergennych substancji syntetycznych ani naturalnych.

Brak pylenia to brak niepożądanych reakcji

Ważną właściwością płyt PIR jest to, że podczas montażu praktycznie wcale się nie pylą. A – jak wiadomo – brak pylenia to brak niepożądanych reakcji alergicznych w postaci kichania, łzawienia oczu, uczucia duszenia się.

W otoczeniu tych materiałów nie powstają zatem żadne zanieczyszczenia, które mogłyby potencjalnie wejść w szczeliny i wywoływać alergię w przyszłości, już po wprowadzeniu się do gotowego domu.

Wspomaganie w walce ze szkodliwym smogiem

Różne dane i raporty mówią o tym, że smog realnie wpływa na zdrowie, a niekiedy nawet na życie obywateli. W najbardziej zanieczyszczonych regionach Polski ten problem bywa szczególnie uciążliwy, a na największe niedogodności tym spowodowane narzekają osoby borykające się z alergiami.

W tym kontekście warto zatem wspomnieć o jeszcze jednej, choć rzadko podnoszonej zalecie płyt PIR. Otóż stanowią one bardzo skuteczną metodę termoizolacji, która w połączeniu z dobrej jakości, wydajnym i ekologicznym piecem, pośrednio wpływa na walkę ze smogiem.

Stawiając na jakościowe docieplenie budynku, oddziałujesz w ten sposób na stan powietrza w najbliższej okolicy i poza nią.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *