Podstawowe akcesoria do trekkingu

Xtreme Shop

Trekking – popularna ostatnio aktywność fizyczna – oznacza piesze wędrówki po nizinno-górskich terenach. Dzięki nim można zaznać rozkoszy płynącej z wszechobecnej zieleni, świeżego powietrza, szumiącego strumyka czy ptasich odgłosów. Należy jednak pamiętać, że trekking stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, a jego uprawianie wymaga od uczestników odpowiedniego przygotowania. Podpowiadamy, jakie akcesoria są niezbędne dla początkujących.

Zanim spakujesz plecak

Tak, jak przed każdą wyprawą dokładnie pakujemy plecak, wypełniając go niezbędnymi akcesoriami, tak samo jest w przypadku trekkingu – podróżniczy ekwipunek jest jednym z kluczowych elementów udanej wędrówki. Zanim to jednak nastąpi, warto ustalić trasę trekkingową, ponieważ od niej zależy w dużej mierze zawartość plecaka. Być może na początek wystarczy niedzielny trekking po znajdującym się niedaleko miejsca zamieszkania parku narodowym? Jeżeli kondycja pozwala już jednak na dłuższe przebywanie w ruchu, zakładając np. 2-3 dni w drodze, można zaplanować wędrówkę na specjalnych szlakach trekkingowych – na terenie nizinnym lub w niewysokich górach. Bardziej zaawansowane obozy trekkingowe organizowane są nawet w Alpach czy Himalajach.

Niezbędne akcesoria

Po oszacowaniu czasu przejścia zaplanowaną trasą, ustaleniu ewentualnych noclegów i przejrzeniu prognozy pogody w danym terminie, można zacząć pakować niezbędne do wyprawy akcesoria do trekkingu. Przede wszystkim będzie to jedzenie i picie. Warto wziąć ze sobą coś słodkiego, aby poskromić spadek poziomu cukru we krwi. W nagłych przypadkach, takich jak obtarcia i urazy, przysłużą się także podstawowe leki oraz opatrunki, a w okresie letnim – krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. Ponadto, przydadzą się szczegółowe mapy lub przewodniki po okolicy, latarka oraz system GPS – w zegarku lub telefonie. Niektóre rzeczy można schować do pasa biodrowego, aby nie szukać ich po drodze w głębokim plecaku, a jeżeli w wędrówce towarzyszą nam kije trekkingowe, warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec.

Odpowiednie ubranie

„Oprócz wymienionych podstawowych akcesoriów do trekkingu, warto poświęcić również czas na dobór odpowiedniej odzieży oraz butów, które zapewnią odpowiednią przyczepność po podłoża, amortyzację nierówności oraz stabilizację stawu skokowego. Poza tym należy zainwestować w ubiór, zapewniający pełną swobodę ruchów i optymalny komfort termiczny. Odzież trzeba dobrać do rodzaju trekkingu – spokojna wędrówka czy nieco bardziej energiczny marsz – oraz warunków pogodowych. W zależności od tych czynników można wybrać lekką i oddychającą odzież sportową lub bieliznę termoaktywną, ciepła bluzę polarową i kurtkę wodoodporną z membraną” – wyjaśnia doradca klienta z firmy Xtreme Shop, która oferuje m.in. sprzęt wakeboardowy, skatingowy, akcesoria do nordic walkigu i trekkingu. Produkty można zakupić zarówno w sklepie stacjonarnym w Rudzie Śląskiej, jak i poprzez serwis internetowy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *