Pomiary wymiany powietrza w pomieszczeniach – czemu służą?

Pomiar wymiany powietrza

Jeśli mieszkamy w bloku, zapewne mieliśmy w swoim mieszkaniu wizytę kominiarza, który przy użyciu specjalnej aparatury sprawdza sprawność instalacji wentylacyjnej w kuchni i łazience. Jest to tak zwany pomiar wymiany powietrza – rutynowe badanie, które zgodne z przepisami powinno być przeprowadzana co najmniej raz do roku. W jakim celu się je przeprowadza?

Pomiar wymiany powietrza – na czym polega?

Pomiar wymiany powietrza to stosunkowo proste i bardzo szybkie badanie, które uprawniony specjalista – np. mistrz kominiarski – wykonuje zazwyczaj przy użyciu urządzenia nazywanego anemometrem skrzydełkowym.

– „Głównym elementem anemometru jest sonda wiatraczkowa, wyposażona w wirnik o czterech skrzydełkach – wyjaśnia mistrz kominiarski Janusz MitasKażde skrzydełko zakończone jest półkolistą czaszą, dzięki czemu sonda jest bardzo wrażliwa na ruch powietrza. Po przyłożeniu anemometru do wylotu wentylacji w pomieszczeniu wirnik zaczyna obracać się z prędkością zależną od ilości powietrza, które uchodzi przez wentylację na zewnątrz. Jego obroty są rejestrowane i porównywalne z wbudowanym sekundnikiem – na podstawie uzyskanych wyników określany jest faktyczny przepływ powietrza przez instalację”.

Do pomiarów wymiany powietrza w zależności od potrzeb używane są również inne urządzenia – termoanemometry, które mierzą również temperaturę powietrza oraz balometry, przeznaczone do pomiarów powietrza w obu kierunkach.

Czemu służą pomiary?

Skoro wiemy, w jaki sposób wykonuje się pomiar, odpowiedzmy sobie na pytanie, które wiele osób sobie zadaje po wizycie kominiarza – jaki w ogóle jest cel pomiarów?

Pomiar wymiany powietrza to badanie służące ocenie sprawności instalacji wentylacyjnej. Pozwala on określić, czy wentylacja spełnia swoje założenia projektowe i czy działa poprawnie, zarówno przy oddawaniu budynku do użytku, jak i już w trakcie jego eksploatacji”.

Dlaczego regularne pomiary są tak ważne?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, pomiary sprawności instalacji wentylacyjnej powinny być wykonywane co najmniej raz do roku. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ regularność kontroli wentylacji pozwala określić w moment, w którym wymagać będzie ona modernizacji, naprawy lub udrożnienia. Należy pamiętać, że sprawna wentylacja jest niezwykle istotna dla naszego komfortu oraz bezpieczeństwa zdrowotnego. Odpowiada ona za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i nadmiaru wilgoci z pomieszczeń, a w ten sposób zapewnia nam dobre samopoczucie i zapobiega wdawaniu się pleśni i grzybów na ścianach mieszkania.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *