Pomoc drogowa dla samochodów ciężarowych, dostawczych i autobusów

pomoc drogowa

Nagła awaria samochodu na trasie to spory problem. Awaria autobusu lub pojazdu ciężarowego to problem jeszcze większy. O ile z zepsutym samochodem może pomóc nam właściwie każdy kierowca, o tyle z unieruchomionym autobusem poradzimy sobie tylko korzystając z usług profesjonalnej pomocy drogowej, posiadającej odpowiednie wyposażenie.

Holowanie ciężkich pojazdów zgodnie z przepisami

Mimo, że przepisy drogowe dotyczące holowania bardzo szczegółowo określają w jaki sposób należy holować pojazdy, to nie występuje w nich podział na te obowiązujące przy holowaniu samochodów osobowych i te dotyczące ciężkich pojazdów, takich jak autobusy, ciężarówki i pojazdy dostawcze. Są to przepisy ogólnie, dotyczące awaryjnego holowania wszelkiego rodzaju pojazdów.

– „Niemniej należy pamiętać, że pojazdy o znacznej masie holuje się wyłącznie przy użyciu specjalnych holowników – mówi przedstawiciel firmy Auto CzokWynika to z czystej pragmatyki – pojazdy używane do holowania samochodów osobowych nie posiadają dostatecznej mocy, by poradzić sobie z większym obciążeniem, dlatego konieczne jest użycie holownika przystosowanego do obciążeń wynoszącym nawet kilkadziesiąt ton. Inna sprawa, że pojazdy ciężarowe i autobusy mogą być holowane wyłącznie za pomocą tak zwanego sztywnego holu. Pojazd holowany podłącza się do holującego za pomocą metalowego ustroju, które powoduje, że odległość między obiema jednostkami jest w każdym momencie ta sama, a manewrowanie nimi staje się prostsze i bezpieczniejsze”.

Jakie są główne zasady holowania pojazdów ciężarowych? Zgodnie z art. 31 Kodeksu drogowego holowane mogą być wyłącznie pojazdy posiadają sprawny układ hamulcowy oraz kierowniczy. Ponadto niedozwolone jest holowanie pojazdów z przyczepą – przyczepa musi zostać odholowana osobno – oraz więcej niż jednego pojazdu.

Jak wybrać dobrą pomoc drogową?

Prowadząc ciężarówkę lub autobus powinniśmy zawczasu rozejrzeć się profesjonalnymi firmami, świadczącymi usługi z zakresu pomocy drogowej. Dlaczego? To proste – spędzając dużo czasu za kierownicą zwiększamy szansę wystąpienia w naszym pojeździe nieoczekiwanej usterki, która wyłączy go z ruchu, ponadto narażamy się na wypadki. Mając kontakt ze sprawdzoną pomocą możemy szybciej rozwiązać nagłe problemy. Jak jednak rozpoznać dobrą firmę z tej branży? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że dany usługodawca jest w stanie pomóc nam w razie potrzeby – czy posiada odpowiednie wyposażenie oraz doświadczonych pracowników. Warto zwrócić również uwagę na to od jak dawna dana firma funkcjonuje na rynku, a także w jakich rejonach działa.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *