Pompowanie brudnej wody z wykopów. Przegląd rozwiązań

Pompy zatapiane

Na rynku dostępnych jest wiele pomp, które przeznaczone są do tłoczenia ścieków komunalnych i przemysłowych, które pod względem koncepcji technicznej dzielimy na wyporowe i wirowe. W naszym artykule postanowiliśmy się przyjrzeć konkretnemu rozwiązaniu – pompie wirowej typu odrzutowego, które z powodzeniem mogą stanowić element pompowni, ale mogą być też wykorzystywane do innych celów.

Polski produkt o solidnej konstrukcji

Pod lupę postanowiliśmy wziąć pompy polskiego producenta, firmy INWAP z Brzegupompy z serii WIR. Pompy WIR-R, które wykorzystywane są w kompaktowych pompowniach, to zatapiane pompy z rozdrabniaczem, który pełni funkcję mieszania, napowietrzania ścieków, redukując wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów oraz funkcję rozbijania osadów stałych. Korpus silnika pompy wykonany jest ze stali 304 (stal nierdzewna). Komora uszczelniania silnika, wypełniona olejem biodegradowalnym, jest całkowicie odseparowana od elementów ścieków i zanieczyszczeń stałych, dzięki czemu producent wyeliminował awarie wynikające z uszkodzeń poprzez chociażby piasek. W komorze olejowej może być zamontowany czujnik wilgoci. Atutem pompy WIR-R jest niewielka liczba elementów zamiennych – to wirnik, rozdrabniacz, uszczelnienie. Główne zastosowanie pomp WIR-R to pompownie domowe, kompaktowe i przesyłowe, ale nie są to zastosowania jedyne.

Opróżnianie zalanych piwnic i pompowanie wody z wykopów

Nowocześni producenci różnego rodzaju urządzeń i maszyn starają się być otwartymi na potrzeby klientów, czego doskonałym przykładem są pompy z serii WIR. Mogłyby być stworzone w taki sposób, że nadawałyby się wyłącznie do swojego głównego zastosowania, ale nie są. Pompy zatapiane są przecież potrzebne do wielu innych zadań niż praca w pompowniach, czego doskonałym przykładem jest opróżnianie zalanych piwnic i pompowanie wody z wykopów. Potrzebna jest do tego solidna i wydajna pompa, ale już bez rozdrabniacza; nie musimy przecież napowietrzać wypompowywanej wody, a już tym bardziej nie będziemy próbować rozbijać osadów stałych z wykopów. Pompy z serii WIR mogą być zaprojektowane w taki sposób, by z powodzeniem mogły pomagać w opróżnianiu piwnic, tzw. kanałów (jak te w warsztatach samochodowych) i innych pomieszczeń po ulewnym deszczu, awarii wodociągów i w innych podobnych sytuacjach, czy do opróżniania wykopów – przede wszystkim na budowach, ale też przy różnego rodzaju pracach odkrywkowych – by nie opóźniać niepotrzebnie robót. Uniwersalność to bez wątpienia plus produktu w rodzaju pompy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *