Porady z domowej kuchni – jak zdrowo jeść?

Czy możemy dokładnie określić i powiedzieć, które produkty są niezdrowe i powinniśmy się wyrzekać ich konsumpcji, a które pozytywnie wpłyną na nasz organizm? Oczywiście, że tak.
Nie od dzisiaj wiadomo, że to co przyrządzone w domu, według starej i sprawdzonej receptury – jest najzdrowsze. Niestety coraz częściej sięgamy po produkty przetworzone, z dodatkiem ulepszaczy i innych składników, które niestety nie mają dobrego wpływu na nasze ciało i organizm. Zapewne powodem jest brak czasu i fakt, że kupne jedzenie jest w pewien sposób wygodne – bez gotowania.

Jednak nawet Ci, którzy są zajęci mogą znaleźć chwilę, by przygotować zdrowe posiłki czy domowe produkty nie tracąc na to mnóstwa czasu. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na to, by jeść zdrowo, a w dodatku bardzo smacznie.

Codziennie kupujemy kiełbasę, szynkę i inne produkty mięsne. Gdzie zazwyczaj kupujemy? Oczywiście w dużych sieciach handlowych przy okazji cotygodniowych zakupów – prosto i szybko. Tego typu sklepy nastawione są tylko i wyłącznie na masową sprzedaż – nie liczmy więc na najlepszą jakość. Czy nie lepiej byłoby przygotować wędlinę czy kiełbasę w domu, lub wybrać się na zakupy do domowej masarni? Tradycyjne wędliny przygotowane według starych receptur są nie tylko o niebo smaczniejsze, ale i zdrowsze. Czy różnica jest duża pomiędzy tymi wędlinami z dużych masarni, a tymi przygotowanych w mniejszych rodzinnych masarniach? Oczywiście, że tak. W domowym wędlinach nie znajdziemy ulepszaczy, sztucznych przypraw czy innych składników, które sprawiają, że wędlina wygląda ładnie, ale niekoniecznie jest zdrowa.

W lato mamy mnóstwo owoców i warzyw – w bardzo niskich cenach. Czemu by więc tego nie wykorzystać i nie porobić domowy przetworów, soków i sałatek? Tak przygotowane, zamknięte w słoikach i zapasteryzowane mogą być przechowywane w chłodnym miejscu przez miesiące i w dalszym ciągu być tym zdrowym, domowym produktem. Nie jest to drogi koszt, bo latem warzywa i owoce jak wiemy – są najtańsze. Fakt, że musimy włożyć nieco czasu i wysiłku w samo przygotowanie, ale to z pewnością się opłaci.

Wybierając się na codzienne zakupy do supermarketu i kupując swoje ulubione produkty nie zdajemy sobie sprawy, jak niezdrowe są one dla naszego ciała i organizmu. Nie myślimy również o tym, że większość część z produktów kupowanych przez nas moglibyśmy zwyczajnie przygotować w domu – co byłoby i tańsze i dużo zdrowsze. Możemy też skorzystać z oferty rodzinnych masarni czy mleczarni – te również oferują zdrowo przyrządzone produkty według domowych receptur.

Odpowiedzią na pytanie jak zdrowo jeść z pewnością będzie inwestycja w domowe przygotowywanie produktów. Zamiast więc kupować sztucznie przetworzoną żywność bogatą w mnóstwo sztucznych i pełnych chemii składników postarajmy się pomyśleć nad tym, jak przygotować te same produkty w domu.

Wszystkie choroby cywilizacyjne np. cukrzyca biorą się właśnie z niewłaściwego odżywiania. Receptą będzie unikanie przetworzonej żywności, cukrów.

Z drugiej zaś strony, czy cokolwiek smakuje lepiej, niż domowo przygotowana żywność?

Publikację przygotowała masarnia Wędliny z Dębiny – tradycyjne wędliny według tradycyjnych przepisów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *