Co powinno jeść roczne dziecko? Dieta powinna być urozmaicona!

Gerber

Dziecko, które kończy 12 miesięcy, staje się coraz bardziej ruchliwe i potrzebuje urozmaiconej diety. Do tej pory głównym pożywieniem było mleko mamy lub modyfikowane, a inne produkty były dodatkowe. Teraz powinno się to zacząć zmieniać.

Jak powinna wyglądać dieta u rocznego dziecka?

Dieta malucha powinna być lekkostrawna, zawierająca świeże produkty, które są pozbawione konserwantów, sztucznych dodatków oraz ostrych przypraw. W dalszym ciągu można dziecku podać gotowy posiłek ze słoiczka np. Gerber, Bobovita, Hipp. Warto jednak przygotowywać większość posiłków samodzielnie.

Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie, co około 3-4 godziny. Dzięki takiej regularności dziecko będzie miało ustalony harmonogram każdego dnia i nie będzie potrzebowało podjadania między posiłkami.

Roczniak tak naprawdę może jeść już prawie wszystko, możemy dać dziecku do spróbowania cytrusów, miodu czy orzechów. Posiłki nie powinny mieć już konsystencji papki czy małych kawałków, to czas, kiedy należy uczyć dziecko gryźć większe kawałki oraz uczyć dziecko samodzielnego jedzenia.

Jakie produkty powinny znaleźć się na talerzu malucha?

Na śniadanie może dostać kaszkę, jogurt, mus owocowy lub kanapkę z pełnoziarnistego chleba z dodatkiem upieczonego mięsa i warzyw. Na obiad roczniak może zjeść to, co rodzice, lecz tylko jeśli jest to danie niesmażone i niedosolone. W jadłospisie nie może zabraknąć chudego mięsa z indyka, kurczaka, cielęciny oraz naturalnych wędlin, będącego źródłem pełnowartościowego białka. Poza tym, jeśli dziecko nie jest alergikiem, nie bójmy się podawać mleka i jego przetworów oraz jajek. Nie zapominajmy o węglowodanach w postaci kasz, ryżu, ziemniaków oraz warzyw i owoców. Są to niezbędne produkty, które zawierają witaminy i sole mineralne.

W dalszym ciągu podajemy dziecku mleko modyfikowane, które dostarcza wapń, potrzebny do rozwoju kości i zębów. Ponadto dostarcza witaminę D, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także prebiotyki. Zalecane jest podawanie 2 porcji dziennie mleka modyfikowanego do 3 roku życia dziecka oraz 1 porcji innych produktów mlecznych.

Do picia najlepiej podawać dziecku wodę zamiast soczków, które zwykle są dosładzane. Zamiast soczków można podać dziecku świeży owoc lub warzywo. Podsumowując, roczne dziecko może jeść wszystko pod warunkiem, że będą to produkty wartościowe, naturalne, bez dodatku soli, cukru i nadmiaru tłuszczu zwierzęcego, a dania na ciepło będą gotowane, duszone lub pieczone.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *