Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?

głód alkoholowy

Głód alkoholowy jest następstwem uzależnienia i długotrwałego spożywania alkoholu. Objawia się jako niezwykle silna, trudna do odparcia potrzeba wypicia alkoholu. Osoba doświadczająca głodu alkoholowego jest maksymalnie skoncentrowana na tym, aby jak najszybciej napić się. Jednak nawet w tak skrajnym przypadku można podjąć działania, które pozwalają utrzymać abstynencję.

Radzenie sobie z głodem alkoholowym jest warunkiem sukcesu leczenia choroby alkoholowej. Psychoterapeuta z prywatnego ośrodka terapii uzależnień “Moje Życie” zwraca uwagę na fakt, że najtrudniejszy do opanowania głód alkoholowy występuje w pierwszym okresie terapii, gdy występuje silny zespół abstynencyjny: – W trakcie terapii osoba uzależniona uczy się różnych technik opanowywania głodu alkoholowego. Spotkania terapeutyczne mają na celu wypracowanie nowych schematów zachowań, które umożliwią funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym bez poszukiwania wsparcia i ucieczki w alkoholu.

Kiedy nasila się głód alkoholowy?

Choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Jednak można ją zatrzymać abstynencją i leczyć terapią. Zachowanie abstynencji jest w przypadku osoby uzależnionej programem na całe życie. Nie ma możliwości, aby po przebyciu terapii uzależnienia od alkoholu powrócić do kontrolowanego picia. Nawet niewielkie dawki etanolu przyjętego w napoju wyskokowym czy produkcie spożywczym stwarzają ryzyko powrotu do nałogu.

Osoba uzależniona musi mieć świadomość, że nawroty głodu alkoholowego są czymś normalnym i że można sobie z nimi radzić przy użyciu odpowiednich technik i sposobów skutecznego osłabiania potrzeby napicia się.

W zachowaniu abstynencji bardzo pomaga świadomość, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do eskalacji głodu alkoholowego:

  • początkowy okres abstynencji – to czas, w którym występuje alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA), mogący objawiać się np. silnymi bólami głowy, kołataniem serca i nadmierną potliwością, a także suchym kacem, omamami smakowymi i węchowymi (złudzenie wyczuwanie woni i smaku alkoholu) – objawy przypominają niekiedy ciężki atak grypy,
  • sytuacje stresowe – wszelkie sytuacje stresowe, którym towarzyszy odczuwanie lęku, złości, poczucia winy oraz innych przykrych emocji wywołują silną potrzebę spożycia alkoholu, który postrzegany jest jako forma uśmierzenia bólu, przynosząca natychmiastowy efekt,
  • kontakt z alkoholem – często wyzwalaczem głodu alkoholowego jest kontakt z osobami pijącymi lub pijanymi, niekiedy wystarczy sam widok butelek z alkoholem lub wizyta w lokalu, w którym osoba uzależniona spożywała w przeszłości alkohol,
  • głód i odwodnienie – często zwyczajny głód i pragnienie mają bardzo podobne objawy, jak głód alkoholowy.

Sposoby radzenia sobie w opisanych wyżej sytuacjach mają na celu powstrzymanie się od impulsywnego sięgnięcia po kieliszek. Osoba uzależniona musi nauczyć się świadomie przeżywać emocje, umieć je nazwać i opisać. Dobrze jest mieć osobę, do której zawsze można zadzwonić, żeby opowiedzieć o sobie, swoich uczuciach i problemach z alkoholem. Umiejętność opowiadania i wyrażania siebie jest skuteczną techniką rozładowywania napięcia, a w efekcie osłabiania potrzeby napicia się.

Jakich miejsc i sytuacji należy unikać?

Doświadczeni instruktorzy samoobrony podkreślają, że najskuteczniejszą techniką obronną jest szybkie rozpoznanie ryzyka i ucieczka. Podobna zasada obowiązuje w przypadku obrony przed głodem alkoholowym. Najprostszym sposobem jest unikanie sytuacji, które stwarzają ryzyko kontaktu z alkoholem – jego zapachem, smakiem i widokiem. Podstawą jest staranne unikanie miejsc i sytuacji, w których ma miejsce sprzedaż czy spożycie alkoholu.

Szczególnie ważne jest unikanie miejsc, w których w przeszłości osoba uzależniona spożywała alkohol. Zaleca się też zmianę grona znajomych: ryzykowne jest podtrzymywanie kontaktu z “kompanami od picia”, którzy w dalszym ciągu spożywają alkohol.

Proste sposoby na gwałtowny głód alkoholowy

Jak zostało już powiedziane, zwykły głód lub pragnienie mogą “podszywać się” pod głód alkoholowy. Dlatego często bardzo skutecznym antidotum na nagły atak głodu alkoholowego jest wypicie dużej ilości wody czy zjedzenie czegoś smacznego i pożywnego lub bardzo słodkiego.

Osobom uzależnionym od alkoholu zaleca się utrzymywanie poczucia sytości i unikanie odwadniania organizmu. Polecanym sposobem jest zapijanie głodu alkoholowego sokami owocowymi oraz słodką herbatą.

Planowanie dnia i aktywność fizyczna

Doskonałym sposobem relaksu i rozładowywania napięcia jest aktywność fizyczna. Zachowanie sprawności ciała pozytywnie wpływa również na kondycję psychiczną. Regularne uprawianie sportu lub wykonywanie ćwiczeń fizycznych będzie łatwiejsze, jeżeli włączymy je w dobrze zaplanowany harmonogram dnia. Wypełniając swój czas aktywnością fizyczną i umysłową, pracą i dobrze zorganizowaną rozrywką, osoba uzależniona ma większą szansę na to, aby odwrócić uwagę od picia i uwolnić się od natrętnych myśli o alkoholu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *