Jak rozpoznać uszkodzone fajerwerki?

fajerwerki

Fajerwerki są bezpieczne – jeśli wiesz, jak ich używać. Czasami jednak się trafia uszkodzony egzemplarz, a wtedy nawet znajomość ich właściwego odpalania może nie być wystarczająca. Wadliwych fajerwerków trzeba unikać jak ognia. Dlatego zawsze kupuj je u sprawdzonych sprzedawców i ze znanych źródeł. Najpierw warto wiedzieć, po czym rozpoznać uszkodzenia. Jak więc to zrobić?

Uszkodzone fajerwerki – jak wyglądają?

Zakup fajerwerków z nielicencjonowanych źródeł często się kończy tragedią. Wadliwy towar jest niebezpieczny dla Ciebie i osób w otoczeniu. Dlatego właśnie zawsze należy dokonać rzetelnego przeglądu swojego nowego nabytku. Przede wszystkim rób to w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Co powinno być niepokojące?

  • Podejrzany kształt – jeśli na obudowie zauważysz pęknięcia, rozdarcia, wybrzuszenia czy wgniecenia, oznacza to, że towar jest wadliwy. Fajerwerki nie mogą mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych.
  • Sypiący się proch – jeśli w pudełku zobaczysz luźny proch, lepiej odstaw produkt na bok. Warto też poobracać fajerwerkami i nimi poruszać – w razie nawet delikatnego kruszenia się, nie można ich odpalać.
  • Wilgoć – najczęściej dotyka tanich materiałów wybuchowych z niesprawdzonych hurtowni pirotechnicznych. Uszkodzone fajerwerki, które są nawet lekko mokre, nie nadają się do użytku. Czasami możesz nie czuć na nich wilgoci, lecz zauważysz charakterystyczne ślady po zamoczeniu. Pamiętaj, że nawet jeśli towar zdążył wyschnąć całkowicie, wilgoć i tak często jest obecna w produkcie. W takim przypadku wystrzeli on dużo później niż powinien. Detonacja ładunku może więc mieć miejsce, kiedy ktoś podejdzie, by sprawdzić, czemu fajerwerki nie wystrzeliły.

Jak uniknąć zakupu uszkodzonych fajerwerków?

Przede wszystkim dokonuj zakupu w sprawdzonych hurtowniach pirotechnicznych. W ten sposób skutecznie unikniesz zagrożenia. Jak mówi specjalista z firmy P.H. “AS” Krzysztof Windorpski, bezpieczne fajerwerki powinny mieć na opakowaniu:

  • instrukcję obsługi,
  • oznakowania CE,
  • określenie rodzaju wyrobu,
  • nazwę producenta lub importera,
  • ostrzeżenia, w tym o odległości podpalenia.

Ponadto należy pamiętać, by pudełko z fajerwerkami otwierać w bezpiecznym i dobrze oświetlonym miejscu. Dopiero po rzetelnym zbadaniu, czy nie ma wilgoci, mechanicznych uszkodzeń lub proch się nie kruszy, można odpalić produkt. Co prawda najlepszej jakości towar także czasami ulega zniszczeniu – czynników może być mnóstwo np. nieprawidłowy transport. Jednak stawianie na sprawdzone fajerwerki, ogranicza to ryzyko do minimum.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *