Kiedy samodzielnie zbudować ogrodzenie?

montaż ogrodzenia

Czy montaż ogrodzenia można wykonać samodzielnie? Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę podczas planowania prac oraz w jakiej kolejności je przeprowadzić? Podpowiadamy.

Samodzielny montaż ogrodzenia – kiedy warto?

Montując ogrodzenie własnymi siłami, oszczędzamy pieniądze. Budowa płotu okalającego posesję to jednak wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w majsterkowaniu i nie dysponują odpowiednim przygotowaniem technicznym. Montaż ogrodzenia lepiej zlecić fachowcom, kiedy wokół naszej działki ma stanąć skomplikowane ogrodzenie z cegieł, kamienia, lub na przykład kutego żelaza.

Znacznie łatwiej pójdzie samodzielny montaż płotów systemowych z gotowych paneli ogrodzeniowych. Takie ogrodzenie składa się z kompletnych elementów, które kupujemy w sklepie lub hurtowni budowlanej albo bezpośrednio u producenta. Przęsła, słupki, podpory oraz elementy montażowe – wszystkie elementy takiego zestawu doskonale do siebie pasują. Do takiego kompletu bez problemu dobierzemy też furtkę i bramę.

Jak zbudować ogrodzenie

Prace związane z budową ogrodzenia okalającego posesję należy rozpocząć od planowania. Dokładnie wyliczmy jego długość całkowitą, a także długości poszczególnych boków. Sprawdźmy jaka jest szerokość paneli ogrodzeniowych i wyliczmy, ile będziemy potrzebowali słupków niezbędnych do przymocowania przęseł. Musimy też zaplanować miejsca instalacji furtki oraz bramy oraz przewidzieć, ile wsporników ma stabilizować konstrukcję oraz gdzie je umieścić. Z pewnością należy je ulokować w narożnikach ogrodzenia oraz na jego początku i końcu. Wsporniki powinny też stabilizować długie i proste odcinki ogrodzenia.

Montaż ogrodzenia należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania oraz wyrównania podłoża. Kolejny etap to montaż słupków ogrodzeniowych, które można osadzić w ziemi lub zainstalować na betonowym fundamencie. Ważne jest, by ich rozmieszczenie odpowiadało szerokości paneli ogrodzeniowych. Ostatnim etapem jest montaż przęseł ogrodzenia. Wykonuje się je przy użyciu specjalnych obejm oraz śrub.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *