Stan czytelnictwa w Polsce – krótkie refleksje

„Czytelnictwo umiera!”. „Nikt już nie czyta książek!”. Chyba każdy z nas słyszy od czasu do czasu takie alarmujące zdania. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie są one uzasadnione, i czy sytuacja czytelnictwa w Polsce rzeczywiście jest tak zła. Okazuje się, że rynek czytelniczy w Polsce wciąż się rozwija, i każdego roku ukazuje się na nim wiele ciekawych pozycji.

Trendy na polskim rynku wydawniczym

Obserwując trendy wydawnicze ostatnich lat z łatwością można zauważyć, jakie tematy zaczęły interesować Polaków najbardziej. Przede wszystkim znacznie wzrosła popularność książek o tematyce popularnonaukowej, szczególnie historycznych. Ludzie chcą dowiadywać się jak najwięcej o historii nie tylko własnego kraju, ale także o dziejach innych kultur. Historia wojskowości to jeden z najpopularniejszych tematów. Nadal „króluje” tu II wojna światowa, ale nie brakuje też interesujących pozycji o innych epokach, w tym o wojnach ostatnich dekad.

Z roku na rok rośnie w Polsce zainteresowanie fantastyką. Niewątpliwie przyczynił się do tego międzynarodowy sukces „Wiedźmina”, który znacznie wpłynął na ten gatunek w naszym kraju. Starsi pisarze nadal wydają swoje książki, ale rośnie już zupełnie nowe pokolenie autorów którzy mają naprawdę wiele do powiedzenia. W tym gatunku na przyszłość można patrzeć ze zdecydowanym optymizmem.

Proza nadal jest bardzo chętnie kupowana. Powieści dla kobiet należą obecnie do najpopularniejszych gatunków – wiele czytelniczek identyfikuje się z ich bohaterkami i razem z nimi przeżywają różne rozterki.

Łatwiejszy dostęp do książek

O stosunkowo dobrym stanie polskiego czytelnictwa świadczy też to, że dostęp do książek jest obecnie tak łatwy, jak jeszcze nigdy wcześniej. Niektóre sklepy działające w sieci, takie jak księgarnia internetowa Emulus są w stanie zaoferować znacznie szerszy wybór pozycji, niż większość księgarni stacjonarnych. Dużą popularnością cieszą się też e-booki. Nie ma wątpliwości, że internet bardzo pomógł w promowaniu czytelnictwa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Nie jest tak źle!

Faktem jest, że dziś książki czyta mniej ludzi, niż dawniej. Można to zauważyć po nakładach książek, które są aktualnie znacznie niższe niż jeszcze 20 – 30 lat temu. Nie oznacza to jednak, że czytelnictwo w Polsce umiera. Książki w dużym stopniu rzeczywiście zostały wyparte przez niektóre nowoczesne media, ale grono miłośników czytania w naszym kraju jest na tyle duże, abyśmy nie mieli jeszcze powodów do obaw. Oczywiście, im więcej tym lepiej, przez co wszystkie inicjatywy na rzecz promowania czytelnictwa zasługują na uznanie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *