Jak nie stracić na wymianie walut?

wymiany walut

Na rynku walutowym sytuacja nie stabilizuje się nawet na chwilę. Waluty zmieniają swoją wartość względem pozostałych nieustannie. Dlatego kantory online aktualizują kursy nawet co kilka albo kilkanaście sekund! Przewalutowania można dokonać na kilka sposobów, jednak nie każdy jest opłacalny. Jak wymienić waluty, żeby nie stracić? Poznaj najbardziej opłacalny sposób i nie przepłacaj!

Sposoby wymiany walut

Wymiana waluty to nic innego, jak kupowanie pieniędzy jednego państwa za pieniądze innego państwa. Jak każde dobro na rynku, waluty reagują na zmieniające się popyt i podaż. Ich cena zmienia się bardzo szybko, co więcej, różne podmioty oferujące przewalutowanie mają różne stawki za tę usługę. Dlatego warto znać różnice między różnymi sposobami wymiany walut.

„Do niedawna jedyną metodą wymiany walut było udanie się z gotówką do kantoru stacjonarnego, ewentualnie banku świadczącego takie usługi. Wymagało to nieco czasu, ograniczało też możliwości skorzystania z dobrej oferty – żeby wymienić walutę po korzystnym kursie, trzeba było znaleźć tani kantor. Dla osób z mniejszych miejscowości było to praktycznie niewykonalne – mówi specjalista z kantoru internetowego Centnet.pl.”

Obecnie, w dobie bankowości cyfrowej, można wymieniać waluty online zarówno w banku, jak i w kantorze internetowym. Poza przewalutowaniem pieniędzy na koncie za pośrednictwem banku lub kantoru jest też możliwość wypłaty środków w bankomacie w odpowiedniej walucie podczas wyjazdu zagranicznego.

Która metoda wymiany walut się opłaca?

Wyżej wymienione sposoby przewalutowania pieniędzy różnią się pod wieloma względami, w tym także ceną. Warto pamiętać, że każdy kantor podaje nieco inny kurs. Dlatego, niezależnie od tego, czy preferujemy kantory stacjonarne, czy online, warto poszukać takiego, w którym zostawimy mniej pieniędzy (i otrzymamy ich więcej). Jeśli poza środkami finansowymi chcemy oszczędzić też czas, zdecydowanie lepiej jest zlecić wymianę waluty kantorowi internetowemu – pożądaną walutę możemy mieć na koncie od ręki bez wychodzenia z domu.

Jeszcze jedną metodą wymiany walut jest skorzystanie z przewalutowania bankowego. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że banki ustalają własne kursy i mało kiedy są one niższe niż te w kantorach. Zazwyczaj taka wymiana sporo kosztuje i lepiej korzystać z niej w ostateczności, gdy nie mamy innych możliwości.

Podsumowując: jeśli chcesz opłacalnie wymienić walutę, lepiej zrobić to online niż stacjonarnie, a jeśli już wiesz, że chcesz to zrobić online, lepiej skorzystać z kantoru internetowego niż analogicznej usługi bankowej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *