Strony responsywne: co to jest?

Strony responsywne

Celem projektowania responsywnego jest posiadanie jednej witryny, ale z różnymi elementami, które reagują inaczej, gdy są oglądane na urządzeniach o różnych rozmiarach

Strony responsywne to podejście, w którym projektant tworzy stronę internetową, która ‘jest responsywna’ (reaguje), lub zmienia rozmiar w zależności od rodzaju urządzenia, przez które jest oglądana. Może to być nadwymiarowy monitor komputera stacjonarnego, laptop, 10-calowy tablet, 7-calowy tablet lub 4-calowy ekran smartfona. Strony responsywne stały się jednym z najgorętszych trendów w 2013 roku. Wynikało to po części z rozwoju smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Więcej osób zaczęło korzytać z urządzeń o mniejszym ekranie do przeglądania stron internetowych.

Jak wyglądają strony responsywne?

Celem projektowania responsywnego jest posiadanie jednej witryny, ale z różnymi elementami, które reagują inaczej, gdy są oglądane na urządzeniach o różnych rozmiarach. Weźmy tradycyjną stronę internetową. Na przykład na komputerze stacjonarnym witryna może wyświetlać trzy kolumny. Ale kiedy przeglądasz ten sam układ na mniejszym tablecie, możesz wymusić przewijanie w poziomie, coś, czego użytkownicy nie lubią. Elementy mogą być ukryte lub zniekształcone. Wpływ ten komplikuje również fakt, że wiele tabletów można wyświetlać w orientacji pionowej lub odwracać na bok w widoku poziomym.

Na małym ekranie smartfona strony internetowe mogą być jeszcze trudniejsze do oglądania. Duże obrazy mogą „zepsuć” układ. Witryny mogą być zbyt powolne, aby szybko ładować je na smartfonach, jeśli mają ciężką grafikę.

Jeśli jednak witryna korzysta z elastycznego projektu, wersja tabletu może automatycznie dostosować się do wyświetlania tylko dwóch kolumn. W ten sposób treść jest czytelna i łatwa w nawigacji. Na smartfonie treść może wyglądać jak pojedyncza kolumna, być może ułożona pionowo. Ewentualnie użytkownik może przesuwać palcem, aby wyświetlić inne kolumny. Obrazy będą zmieniać rozmiar zamiast zniekształcać układ.

Jak działają strony responsywne?

Strony responsywne używają elastycznych siatek. Wszystkie elementy strony są projektowane tak, aby były proporcjonalne – nie tak, żeby miały określoną liczbę pikseli. Więc jeśli masz trzy kolumny, nie mają one określonej szerokości w pikselach, ale są zaprojektowane tak, żeby były proporcjonalne w stosunku do siebie nawzajem. Na przykład kolumna 1 powinna zajmować połowę strony, kolumna 2 powinna zajmować 30%, a kolumna 3 powinna zajmować 20%.

Powiązane kwestie

Myszka a ekran dotykowy: Projektowanie na urządzenia mobilne wywołuje również problem nawigacji dotykowej. Na komputerach stacjonarnych użytkownik zwykle ma mysz do wybierania elementów. Na smartfonie lub tablecie użytkownik najczęściej używa palców i dotyka ekranu. To, co może wydawać się łatwe do wybrania za pomocą myszy, może być trudne do wybrania palcem w maleńkim miejscu na ekranie. Projektant stron internetowych musi wziąć pod uwagę „dotyk”.

Szybkość grafiki i pobierania: Jest też kwestia grafiki, reklam i prędkości pobierania. Na urządzeniach mobilnych może być rozsądniej wyświetlać mniej grafik niż w wersji na komputer, aby witryna nie zajmowała wieczności, aby załadować na smartfonie. Większe rozmiary reklam mogą wymagać wymiany na mniejsze reklamy.

Dlaczego firmy powinny przejść na elastyczne projektowanie stron internetowych

Coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych. Sprawdź natężenie ruchu i możesz być zaskoczony, ilu gości dociera do twojej witryny za pośrednictwem urządzeń mobilnych. (W Google Analytics wybierz „Odbiorcy” po lewej stronie, a następnie „telefon komórkowy”, aby sprawdzić, jaki odsetek ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych. Dlatego warto zadbać o komfort obecnych i potencjalnych klientów. Skontaktuj się ze specjalistami z firmy B2net aby sprawdzić, jak szybko i łatwo twoja strona www może zostać przekształcona w responsywną stronę www. Odwiedź www.b2net.pl i sprawdź, co jeszcze twoje przedsiębiorstwo może zyskać wdrażając nowoczesne technologie i e-marketing.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *