Styropian grafitowy – jak sprawdzić jego jakość?

Jak właściwie wybrać dobry styropian grafitowy i jak w prosty sposób sprawdzić jakość produktu? Jak  upewnić się że kupujemy towar pełnowartościowy, który będzie właściwie izolował nasz budynek?

Ilość, grubość i parametry styropianu grafitowego jakiego potrzebujemy określa dokumentacja projektowa naszego budynku. Jak zatem w hurtowni wybrać styropian grafitowy, który odpowiada parametrom zawartym w projekcie?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parametry styropianu grafitowego. Na etykiecie styropianu szukamy: dla wyrobów fasadowych – współczynnika przewodzenia ciepła inaczej zwanego lambdą a dla wyrobów podłogowych naprężenia ściskającego CS(10) (tyczy się to styropianu białego). Zalecane poziomy tych parametrów to wskazania zastosowań określają wytyczne Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Minimalna zalecana lambda dla wyrobów fasadowych jeśli chodzi o styropian grafitowy to 0,031. Drugi parametr nie jest określony. Natomiast można go podać dla styropianu białego gdzie najmniejsze dopuszczane SC(10) wynosi 80.

Słabszy styropian grafitowy może nie zapewniać odpowiedniej izolacyjności naszych ścian oraz odporności mechanicznej podłogi w przypadku styropianu białego. Znalezienie produktu o odpowiednich parametrach to dopiero połowa sukcesu . Przed jego zakupem należy upewnić się, że wskazane przez producenta parametry, których oczekujemy, są rzeczywiście spełnione.

Ważenie jest najprostszym i jedynym dostępnym sposobem na samodzielne sprawdzenie jakości styropianu grafitowego. Paczka styropianu grafitowego jest stosunkowo lekka dlatego możemy ją zważyć za pomocą zwykłej wagi łazienkowej. W hurtowni najlepiej będzie użyć wagi turystycznej, która jest mała dzięki czemu możemy zabrać ją ze sobą. Na etykiecie produktu należy sprawdzić jaką objętość ma styropian w paczce. Najczęściej jest to 0,3m3. Następnie należy zważyć styropian. Wagę dzielimy przez objętość. Wynik rachunku należy porównać z minimalną wagą wymaganą dla danej odmiany styropianu.

Na wyrobach producentów stosujących zalecenia Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu znajdziemy specjalną tabelkę, w której wskazane są najważniejsze parametry styropianu grafitowego i białego i jego minimalna waga.

Warto pamiętać że styropian styropianowi nierówny a jakość musi ważyć.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *