Szczypta entuzjazmu i pizza gotowa!

Na czym polega fenomen pizzy? Jest smaczna i sycąca, łatwa w konsumpcji w każdych warunkach (nie wymaga użycia sztućców, ani talerzy), przede wszystkim jednak jej wyjątkowość opiera się na możliwości dowolnego komponowania składników, dzięki czemu każdy może delektować się pysznym drożdżowym plackiem ze swoimi ulubionymi dodatkami. Prawie połowa Polaków zjada minimum jedną pizzę w miesiąca, 30% z nas spożywa dwie lub trzy sztuki, a w menu 10% rodaków pizza pojawia się przynajmniej jeden raz na tydzień.  Miłośnicy tego popularnego dania mają nawet swoje święto… 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Kęs historii

Początki pizzy sięgają najprawdopodobniej kilkanaście tysięcy lat wstecz i… wcale nie są włoskie, a bliskowschodnie – to na Bliskim Wschodzie opracowane recepturę na okrągłe i płaskie ciasto drożdżowe. Jednak pierwsza Margherita, pozostająca do dziś najpopularniejszą pizzą świata, powstała w Neapolu pod koniec XIX wieku dla włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Na okrągłym, płaskim placku miejscowy piekarz ułożył mozzarellę, pomidory i bazylię w taki sposób, by odzwierciedlały barwy narodowe Włoch. Po podbiciu serca i podniebienia królowej – pizza rozgościła się na dobre w kuchni europejskiej, a w XX wieku stała się znana i lubiana na całym świecie.

Kęs statystyki

W Polsce popularność pizzy stale rośnie. Wciąż najchętniej konsumujemy ją w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych – tak robi blisko połowa Polaków. Kolejne około 20% z nas preferuje spożywanie pizzy w kapciach i przed telewizorem – zamawiamy więc w sprawdzonej restauracji ulubiony rodzaj placka z dostawą do domu. Reszta z nas oddaje się z przyjemnością kulinarnym eksperymentom przygotowując własnoręcznie ciasto oraz komponując dodatki. Najmniej liczna grupa decyduje się na kupowanie gotowego, zamrożonego produktu. Wielbiciele pizzy lubią wyzwania – bite są np. rekordy Guinnessa na placek najdłuższy (obecnie rekord należy do pizzy o długości… 1172 metrów!) i najdroższy (pizza za 3 tysiące dolarów z płatkami jadalnego złota, kawiorem lub homarami i białymi truflami).

Kęs po krakowsku

Kraków uwielbia pizzę, a Krakowianie najchętniej konsumują tę najwyższej jakości, świeżo przygotowaną, niepowtarzalnie smaczną i oryginalnie skomponowaną. Taką pizzę potrafią przyrządzić wyłącznie prawdziwi entuzjaści, ludzie wykonujący swoją pracę z prawdziwą pasją i ogromnym zaangażowanie. Gdzie ich można spotkać? Pracują między innymi w krakowskich restauracjach Domino’s. Pizza serwowana w lokalach (i poza nimi – dowożona do klienta w ciągu maksymalnie 30 minut od momentu złożenia zamówienia!), w których logo widnieje kostka do gry w domino, to gwarancja wyśmienitego jedzenia, przygotowanego ze sprawdzonych i świeżych półproduktów.  Jakość jest tutaj każdorazowo najwyższym priorytetem – ciasto na placek wyrasta 36 godzin, a każda przygotowana w restauracji pizza jest… fotografowana! Jeżeli zatem będziemy w Krakowie i dopadnie nas z Nienacka głód – wiemy co robić! Pizza to zawsze dobry wybór, sycący i dostarczający odpowiednią ilość substancji odżywczych, by śmiało zastąpić obiad lub kolację.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *