Technika koszenia trawy. O czym pamiętać, by robić to prawidłowo

kosiarka

Odpowiednie przycinanie, pielęgnacja czy nawożenie – nasz trawnik bywa bardzo wymagający! Jeżeli jednak chcemy cieszyć się soczystą trawą, warto poświęcić mu trochę uwagi. Szczególnie że sklepowe półki aż uginają się pod ciężarem ogrodowych narzędzi i akcesoriów.

Kiedy należy kosić trawnik?

Czas, w którym najlepiej skosić trawnik, wyznaczają warunki pogodowe oraz długość źdźbeł. Pierwsze pozimowe koszenie powinno odbyć się na przełomie marca i kwietnia, gdy ścinana trawa osiągnie 10 cm. Jeżeli jednak występują w tym czasie przymrozki, warto wstrzymać się z kosmetyką murawy. W trakcie roku trawę należy kosić raz na 7-10 dni, uwzględniając jednak, że podczas ciepłych, wilgotnych dni wymaga ona częstszej pielęgnacji. Przydomowy trawnik powinien osiągać długość 3-4 cm. Ostatnie koszenie również uwarunkowane jest przez pogodę. Zazwyczaj ma ono miejsce w połowie października. Aby podczas zimy na trawniku nie rozwinęła się pleśń śniegowa, warto przyciąć go do 4-5 cm.

Dylemat dwóch kosiarek

Najczęściej wahamy się między zakupem kosiarki elektrycznej i spalinowej. Ta pierwsza zazwyczaj sprawdza się w mniejszych ogrodach – szczególnie że jest uzależniona od kabla. Jednak są one tańsze w utrzymaniu. Największa zaleta kosiarek spalinowych to niezależność od źródła zasilania, przez co doskonale sprawdzają się one na większych terenach (zasięg pracy ich noży jest większy niż w przypadku kosiarek elektrycznych). Mniej dostępne miejsca – wcięcia czy obszary przy krawędzi murków, betonu – najlepiej strzyc za pomocą ogrodowych narzędzi mechanicznych, takich jak podkaszarki czy nożyce.

Pamiętaj, by dbać o sprzęt!

Należy pamiętać, że sprzęt nie jest bezawaryjny i każda z części do kosiarek może ulec zniszczeniu. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zakonserwować go po całorocznym użytkowaniu. Nie powinno się także zaniedbywać oczyszczania kosiarki po każdym użyciu. Istotne jest również dbanie o ostrość noża tnącego, na którym spoczywa odpowiedzialność za pielęgnację naszego trawnika. W razie awarii warto zajrzeć na stronę www.sklep-kosiarki.pl, która oferuje wymienne części. Sprawna kosiarka to podstawa, gdy w grę wchodzi piękno trawnika.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *