Tradycje pogrzebowe w Polsce

Niezależnie od tego, jak wygląda nasze życie koniec czeka nas wszystkich taki sam. W Polsce tradycje pogrzebowe są dość mocno rozwinięte. Wiele z nich to zwyczaje pochodzące jeszcze sprzed wielu lat, które przekazywane są z pokolenia na pokolenia.

Pracownicy zakładów pogrzebowych, które oferują całodobowe usługi pogrzebowe Memento Mori na przykład, doskonale znają obowiązujące w naszym kraju zwyczaje pogrzebowe. Niektóre z nich są takie same w całej Polsce, inne mają charakter lokalny.

Modlitwy przy zmarłym

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w niektórych rejonach Polski – na przykład na Lubelszczyźnie – trumna z ciałem zmarłego wstawiana była na całą noc do przedsionka kościoła. Rodzina, bliscy, przyjaciele i znajomi gromadzili się przy niej, modląc się dzisiaj. Dzisiaj tego zwyczaju już nie ma. Nadal jednak są miejsca, w którym ciało zmarłego przywożone jest do domu, a trumna otwierana. Następnie odmawiany jest różaniec za duszę zmarłego oraz śpiewane Godzinki. Wszystko po to, aby ułatwić zmarłemu wejście do Krainy Wiecznej Szczęśliwości. Trumna zamykana jest dopiero, kiedy po kondukt przyjdzie ksiądz.

Lustra i inne przedmioty

Jedna z tradycji mówi, że z domu, w którym znajdują się zwłoki zmarłego należy wynieść wszystkie lustra i przedmioty, w których można się odbić. Ludowe przekonania mówią, że kogo zmarły zobaczy w lustrze, tego szybko do siebie zabierze. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ciągle mnóstwo osób w to. Konieczne jest także zatrzymanie zegara w momencie, kiedy trumna z ciałem jest z domu wynoszona. Przewrócić trzeba też stołki i krzesła w mieszkaniu, aby dusza zmarłego nie miała na czym usiąść i spokojnie mogła udać się ta, gdzie jej miejsce.

Kwiaty

Polska tradycja nakazuje przynieść na uroczystości pogrzebowe kwiaty. Trzeba jednak pamiętać o jednym: ich ilość musi być parzysta. Nieparzyste kwiaty – w naszym przekonaniu – to zagrożenie dla żywych. Mówi się, że zmarły wówczas dobierze sobie kogoś do pary, czyli że w najbliższym czasie ktoś w rodzinie umrze.

Wymienione tradycje, zwyczaje i przekonania pogrzebowe to nie jedyne, co nadal spotkać można w naszym kraju. Te zaprezentowane to jedynie te najbardziej znane. Wiele z nich jest nadal praktykowanych. Nie brakuje osób, które bardzo silnie wierzą w to, że pozostawienie lustra w domu sprawi, że szybko umrze w rodzinie ktoś następny. Wierzenia te są jednak całkowicie nieszkodliwe i nie należy się ich obawiać. Jednocześnie nie można zapominać, że takie wierzenia nie mogą nam przykryć wiary w Zmartwychwstanie naszych bliskich.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *