Wiek i doświadczenie kierowcy, a wynajem auta

Wypożyczalnia samochodów

Wypożyczalnie aut, choć starają się być jak najbardziej otwarte na różnych klientów, niekiedy narzucają ograniczenia. Z punktu widzenia prawa wszystkie samochody oddawane w wynajem należą do właściciela wypożyczalni i to on jest za nie odpowiedzialny. Czy wiek i doświadczenie kierowcy grają tu jakąś rolę? Czy wszystkie wypożyczalnie limitują swoje usługi?

Minimalne wymagania wobec wynajmującego auto

Wypożyczalnia samochodów ręczy za sytuacje na drogach z udziałem swoich pojazdów. Stanowi prywatny podmiot gospodarczy. Mogą w niej obowiązywać mniej lub bardziej rygorystyczne ograniczenia wobec wynajmujących. O ile są one zgodne z prawem, wypożyczalnia aut może stawiać dowolne warunki podjęcia współpracy. Są jednak pewne wymogi, które stawia prawo, a wypożyczalnie muszą się do niego dostosować.

Mowa tu przede wszystkim o odpowiednim wieku wynajmującego oraz jego uprawnieniach do kierowania pojazdami. Wypożyczalnia ponosi odpowiedzialność prawną, jeśli udostępni samochód osobie niepełnoletniej, nieposiadającej uprawnień albo np. wypożyczy ciężarówkę komuś, kto nie może nią jeździć. Aby wypożyczalnia samochodów mogła udostępnić pojazd w ramach umowy najmu, osoba, która chce wypożyczyć wóz, musi ukazać dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport), a także ważne prawo jazdy w kategorii odpowiedniej do wynajmowanego samochodu.

Co ma znaczenie podczas wynajmowania samochodu?

Jak wspomniano, wypożyczalnia może narzucić własne ograniczenia i nie ma obowiązku obsłużyć każdego, kto zgłosi się do niej z prawem jazdy oraz dowodem osobistym. To, jakie limity będą ustanowione, zależy od właścicieli wypożyczalni, dlatego każda może zastosować nieco inne ograniczenia.

Warunki wynajmu samochodu dotyczą przede wszystkim wieku kierowcy oraz tego, jakie jest jego doświadczenie za kierownicą. Warto zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują podobny zabieg – uzależniają wysokość składki OC od tego, ile lat ma kierowca i jaki jest jego drogowy staż. To ważne, ponieważ statystyki pokazują, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy częściej są sprawcami kolizji i wypadków.

Zdarza się, że osoba, która chce wynająć samochód, powinna mieć przynajmniej 20 lat i minimum rok doświadczenia jako kierowca. W przypadku większych aut granica ta podnosi się do 24, a nawet 25 lat. Niektóre wypożyczalnie stawiają też górny limit wieku, np. 70 lat, jednak są też takie, które nie ograniczają możliwości skorzystania z usług seniorom.

Nie każda wypożyczalnia stawia ograniczenia wiekowe. Niezależnie od tego, ile masz lat, a także od jak dawna możesz pochwalić się prawem jazdy, do Twojej dyspozycji pozostają wozy z Abacus Car Rental.

Niektóre wypożyczalnie chcą uzyskać potwierdzenie wypłacalności osoby wynajmującej auto. Może to być np. posiadanie karty kredytowej, konta bankowego albo dokument poświadczający stałe przychody (np. umowa o pracę). Innym sposobem finansowego zabezpieczenia jest pobranie kaucji lub zablokowanie środków w ustalonej wysokości na koncie klienta.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *