Co wpływa na efekt wizualny domu i przydomowego terenu?

bramy garażowe

Prace elewacyjne i zagospodarowanie terenu wokół nowo wybudowanego domu to ostatni etap prac w procesie budowy domu, gdyż następnie pozostaje tylko lub aż wykończenie wnętrz.

Kwestie estetyczne przestrzeni wokół domu są istotne, dlatego warto wiedzieć co wpływa na efekt wizualny domu i przydomowego terenu.

Zagospodarowanie ogrodu i wygląd zewnętrzny domu stają się wizytówką jego mieszkańców. Tworzenie projektów elewacji przez profesjonalnych architektów to dzisiaj prawdziwa sztuka, ale nie sama elewacja czyni dom ładnym.

Elewacja

Na ogólny wygląd posesji istotny wpływ ma stolarka drzwiowa, okienna i jej wybór jest zwykle dobrze przemyślany, także pod kątem wyglądu, ale bramy garażowe w aspekcie wyglądu pomijane są niemal zupełnie. Obecnie garaż stanowi element spójny z bryłą domu lub znajduje się granicy działki, czyli posadowiony jest na pierwszym planie. To dlatego kwestia wyglądu bramy jest niezbędna do przemyślenia. W każdym przypadku brama do garażu powinna pasować do stylistyki budynku. Sposób jej otwierania to oczywiście jeden z głównych aspektów wyboru odpowiedniego modelu, ale i ten wpływa na względu wizualne. Prestiżu i nowoczesnego designu dodadzą bramy wyposażone w automatyczny system otwierania. Z uwagi na prostą konstrukcję i prosty sposób montażu najtańszą opcją są bramy uchylne, ale nawet te mogą prezentować się świetnie, jeśli zostaną wybrane w odpowiedniej kolorystyce. Do domów w tradycyjnym stylu pasują bramy garażowe w kolorze imitującym drewno. Wybór bramy pod kolor okien ma sens, ale nie jest koniecznością. Białe okna w połączeniu z szarą elewacją i antracytową bramą zapewnią spójny wygląd i idealnie wpiszą się w nowoczesny design.

Teren wokół domu

Nie bez znaczenia dla wyglądu posesji pozostaje zagospodarowanie terenu wokół domu i styl ogrodzenia. W nowoczesnych domach warto postawić na minimalizm, zaś w starszych domach o klasycznym wyglądzie elewacji lepiej sprawdzi się masywne, zdobione ogrodzenie z metalu. Inwestor powinien mieć na uwadze, że styl ogrodzenia może być podyktowany zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wydaje gmina. Trzeba jeszcze zadbać o ciekawe, ale funkcjonalne zaprojektowanie ścieżek i elementy dekoracyjne, nie tylko w postaci roślinności, ale na przykład oświetlenia w ogrodzeniu lub ścieżkach z kostki brukowej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *