Jak wybrać odpowiednie tapety do mieszkania?

Kraina Barw

Dawniej tapety kojarzyły się przede wszystkim z ozdobnymi pasami papieru w drobny rzucik, które dość trudno było nałożyć na ścianę, a jeszcze trudniej je po pewnym czasie usunąć. Obecnie jednak do wyboru mamy wiele wariantów dobrej jakości materiałów, a także tysiące ciekawych wzorów, same tapety zaś stały się pełnoprawnym elementem wystroju wnętrz. Jak jednak wybrać te najlepsze z całego mnóstwa dostępnych możliwości?

Decyzja w kwestii odpowiedniego motywu to sprawa wysoce indywidualna. Zależy bowiem m.in. od charakteru mebli i dodatków. Neutralna tapeta stanowiąca dla nich jedynie tło zawsze będzie bezpiecznym wyjściem. Może się też wpisywać w obowiązującą w danym pomieszczeniu – a nawet całym domu – paletę barw. Najbardziej ryzykownym, ale też potrafiącym przynieść najbardziej spektakularny efekt rozwiązaniem będzie zaś wybór mocnego wzoru w wyrazistych odcieniach, dzięki czemu tapeta nada ton całemu wnętrzu.

Tapeta a proporcje wnętrza

Wyda się ono większe, jeśli zastosujemy tapety o jasnych kolorach lub połyskliwej powierzchni. I odwrotnie: ciemne, nasycone barwy ujmują nieco przestrzeni. – „Pionowe pasy będą w stanie podwyższyć optycznie sufit, podczas gdy wzory w układzie horyzontalnym poszerzą zbyt wąskie ściany” – radzi specjalista ze sklepu Kraina Barw. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu zrezygnujmy raczej z kontrastowych, skomplikowanych, rzucających się w oczy deseni, które mogą nieco przytłaczać.

W sypialni

Przy wyborze najlepszej tapety warto uwzględnić to, gdzie ma się ona znaleźć. Zależy od tego nie tylko przedstawiony na niej wzór, ale też materiał, z którego powinna być wykonana. W sypialni na przykład dobrze jest postawić na stonowane barwy i harmonijne motywy sprzyjające wypoczynkowi, podczas gdy sam rodzaj tapety nie jest aż taki istotny. Z uwagi na niską intensywność eksploatacji tego właśnie wnętrza możemy spokojnie zdecydować się na tapety wykonane z materiałów takich jak morska trawa czy jedwab, a także na najbardziej atrakcyjne cenowo tapety papierowe.

W pokoju dziecięcym

Te ostatnie stosunkowo trudno się jednak nakłada, a później zdejmuje, jeszcze trudniej zaś je wyczyścić. Nie sprawdzą się więc chociażby w pokoju dziecięcym. Lepszą opcją będą tutaj tapety na flizelinie, czyli podkładzie, który dodatkowo lekko zaizoluje ściany, zamaskuje ich ewentualne nierówności, a także pozwoli sprawnie zdjąć ozdobę ze ściany w jednym kawałku, gdy rosnąca pociecha po pewnym czasie się nią znudzi.

W łazience i kuchni

Wierzchnia warstwa tego typu tapety może być wykonana z papieru, ale w tym przypadku warto, by był to łatwiejszy w czyszczeniu papier z domieszką lateksu. Najbardziej odporne na zabrudzenia – a także na wilgoć, ogień i uszkodzenia mechaniczne – będą natomiast tapety winylowe. Ze względu na swe właściwości mogą być użyte nawet w tak wymagających wnętrzach jak łazienka czy kuchnia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *