Jak powinien wyglądać sklep internetowy?

sklep internetowy

Za nim założymy sklep internetowy warto zastanowić się jak mógłby on wyglądać. Możemy tego typu sprawy zostawić agencji interaktywnej, jednak pamiętajmy że nikt lepiej nie zna naszych produktów i naszej konkurencji jak my sami. Każde spojrzenie pod innym kontem może przysłużyć się dobru projektu, co przełoży się na pełniejszy sukces internetowego biznesu. Wśród szat graficzny, stosów stron, sklepów internetowych są pewne sprawdzone i cenione schematy, które wcale nie zawężają projektowania, a jedynie dają pewne wskazówki. Porady te można zawrzeć w dosłownie trzech punktach.

Estetyka

Tytuł brzmi „estetyka” choć chodzi tu też, o użyteczność dla użytkownika, jest dla tego zagadnienia obszerny osobny dział zwany usability, nie co sztucznie nadmuchiwany przez projektantów. Generalnie użytkownika przeglądający sklep internetowy nazwie go estetycznym, gdy będzie mógł się w nim odnaleźć. Oczywiście mówimy tutaj o standardowych e-commerce, nie o takich gdzie programista eksperymentuje z funkcjami i obsługą sklepu licząc, że przeciętny użytkownik powinien sobie poradzić. Są to skrajne przykłady. Na czym więc polega estetyka sklepu internetowego?

Przede wszystkim zacznijmy od tego że kolorystyka sklepu internetowe powinna ograniczać się powiedzmy do 3 kolorów, tak by elementy kontrastowały ze sobą, zwłaszcza te wywołujące akcje. Jednym z najważniejszych elementów nie tylko na sklepie internetowym, ale i na wszystkich stronach WWW jest nawigacja główna. Ten element serwisu powinien być dobrze widoczny umieszczony na górze strony, najlepiej w orientacji poziomej. Nie dlatego że tak jest ładnie, dlatego że właśnie tam użytkownik będzie jej szukał. Drugorzędne nawigacje jak listy kategorii dodajemy po lewej stronie zaraz za nawigacją główną. Nawigacja jest kluczowa w poruszaniu się strony. Jeżeli użytkownik będzie miał problem z opanowaniem jej lub co gorsza ze znalezieniem, możemy pomarzyć o jakiejkolwiek sprzedaży.

Kolejną ważną wytyczną jest rozmieszczenie elementów względem siebie. Zawsze powinna być zachowana podobna odległość. Jest to zabieg poprawiający czytelność. Kolejnym takim elementem jest tekst, który powinien być dobrze widoczny na monitorze z odległości około jednego metra. Kolor tekstu powinien maksymalnie kontrastować z tłem na którym się znajduje.

Szata graficzna sklepu internetowego

Jest to kluczowy element każdej witryny internetowej i najbardziej widoczny. To właśnie ona obcuje z użytkownikiem, który może być dalej Twoim klientem. Szata graficzna czyli wygląd sklepu internetowego musi nawiązywać do branży, tak aby użytkownik wchodząc na stronę internetową, nie czytając nic wiedział, że znalazł się w odpowiednim miejscu. Szata graficzna musi podkreślać wyjątkowość Twoich produktów. Jeżeli sprzedajesz biżuterię, potrzebujesz eleganckiej szaty graficznej, a nie pstrokatej odpowiedniej dla sklepu z zabawkami. Musi być także zgodna z identyfikacją wizualną Twojej firmy – tylko w ten sposób zbudujesz silną markę.

Jedną z najistotniejszych właściwości szaty graficznej, przez brak której wiele sklepów internetowych umiera to jej oryginalność. Wygląd sklepu internetowego musi porwać klienta, zachęcić go do przeglądania serwisu. Wyjątkowa grafika w połączeniu z wysoką estetyką może sprawić że klient będzie czuł się naprawdę dobrze na Twoim e-commerce. Pomoże też zapaść mu w pamięć. Klient zapamięta Twój sklep jako ten który mu się bardzo podobał i na którym czuł się dobrze.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *